Մայիսի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական միությունում երկկողմ՝ Իտալիա-Հայաստան հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոյի գլխավորած պատվիրակությանը։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին Հայաստանում՝ նախարարի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց Հայաստանի և Իտալիայի միջև 30-ամյա հարաբերությունների զարգացման գործում նրանց ներդրման համար:
Կողմերը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև հաստատված խորհրդարանական երկխոսության առկա մակարդակի առնչությամբ: Կարևորելով միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում օրենսդիրների դերակատարությունը, զրուցակիցներն ընդգծեցին Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների հետագա խորացման և ամրապնդման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Հայկական կողմը ներկայացրեց տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորեց խորհրդարանականների մակարդակով աջակցության վերահաստատումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միակ ձևաչափին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ինչպես նաև՝ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում առաջացած հումանիտար հետևանքների վերացմանն ուղղված ջանքերին։

Заместитель главы МИД Армении Паруйр Ованнисян 18 мая принял делегацию, возглавляемую руководителем отдела двусторонних отношений Италия-Армения Межпарламентского союза Джулио Чентемеро.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД РА, в ходе встречи стороны выразили удовлетворение нынешним уровнем парламентского диалога между двумя странами. Подчеркнув важную роль законодателей в деле развития межгосударственных отношений, собеседники указали важность дальнейшего углубления и укрепления отношений между Арменией и Италией.
Собеседники обменялись также мнениями вокруг шагов, предпринимаемых для установления безопасности и мира в регионе Южного Кавказа. Армянская сторона представила ситуацию, сложившуюся в регионе, и позицию РА по вопросам, направленным на установление мира и стабильности.
В этом контексте Ованнисян подчеркнул важность содействия на парламентском уровне процессу урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также усилий, направленных на ликвидацию гуманитарных последствий, возникших в результате 44-дневной войны.