Եվրամիության չորս երկրներ նախատեսում են հողմակայաններ կառուցել Հյուսիսային ծովում, որոնք կարող են մինչեւ 2050 թ. առնվազն 150 գիգավատ էներգիա արտադրել՝ կլիմայի փոփոխության պատճառով ածխածնի արտանետումների կրճատմանը նպաստելու համար:
Ծրագրի համաձայն՝ հողմային տուրբինները կտեղադրվեն Բելգիայի, Նիդեռլանդների, Գերմանիայի և Դանիայի ափերի մոտ, հայտնում է դանիական Jyllands-Posten թերթը։
Նախագիծը ԵՄ-ում օֆշորային հողմային էներգիայի ներկայիս հզորության տասնապատիկ ավելացում կնշանակի:
«Հյուսիսային ծովը շատ բան կարող է անել»,- թերթին ասել է Դանիայի վարչապետ Ֆրեդերիկսենը՝ հավելելով, որ ԵՄ չորս երկրների միջեւ սերտ համագործակցությունը «պետք է հիմա սկսել»։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն եւ Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր դե Կրոն նախատեսում են մասնակցել Հյուսիսային ծովի գագաթաժողովին Էսբյերգում։
Եվրահանձնաժողովը հանդես է եկել ամբողջ ԵՄ-ի՝ ռուսական էներգակիրներից հրաժարվելու ծրագրերն արագացնելու առաջարկով։ Հանձնաժողովը գրեթե 300 միլիարդ եվրոյի փաթեթ է առաջարկել, որը վառելիքի ավելի արդյունավետ օգտագործում եւ վերականգնվող էներգիային ավելի արագ անցում է ներառում:

Четыре страны Европейского союза планируют построить ветряные электростанции в Северном море, способные производить не менее 150 гигаватт энергии к 2050 году, чтобы помочь сократить выбросы углерода, вызывающие изменение климата.
Согласно плану, ветряные турбины будут установлены у берегов Бельгии, Нидерландов, Германии и Дании, сообщает датская газета Jyllands-Posten.
Проект будет означать десятикратное увеличение текущей мощности оффшорной ветроэнергетики в ЕС.
«Северное море может многое сделать», — сказал газете премьер-министр Дании Фредериксен, добавив, что тесное сотрудничество между четырьмя странами ЕС «должно начаться сейчас».
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, канцлер Германии Олаф Шольц, премьер-министр Нидерландов Марк Рютте и премьер-министр Бельгии Александр де Кроо планируют посетить саммит Северного моря  в Эсбьерге.
Европейская комиссия выступила с предложением ускорить планы всего ЕС отказаться от российских энергоносителей. Комиссия предложила пакет почти на 300 миллиардов евро, который включает более эффективное использование топлива и более быстрое развертывание возобновляемых источников энергии.