44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատներն այսօր՝ մայիսի 18-ին, դադարեցրին իրենց ակցիան Քննչական կոմիտեի զինվորական վարչության բակում։ Զոհվածների հարազատներին մոտեցավ զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հորեղբայրը՝ Արթուր Գալելանը, որին այսօր ձերբակալելու մասին որոշում են կայացրել, եւ խնդրեց ծնողներին՝ գնալ տուն։
«Բոլորդ գնում եք տուն, վաղը բոլորիդ սպասում եմ դատարանում»,- հայտարարեց նա։
«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն էլ նշեց, որ վաղը զոհվածների ծնողները պատրաստվում են հավաքվել դատարանի բակում, որտեղ քննվելու է Գալեյանին ձերբակալելու իրավաչափության հարցը.
«Եթե որեւիցե բան դատարանում մեր ուզածով չի լինում, էս նույնը ավելի ուժեղ անելու ենք դատարանում։ ձերբակալման անհամաչափությունը վիճարկելու պահանջով, վաղը մինչեւ 20։30 պարտավոր են այդ դատը։ Վաղը բոլորս գնում ենք դատարան»։
Նշենք, որ 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատները Քննչական կոմիտեի զինվորական վարչության բակ էին եկել՝ պահանջելու՝ ազատ արձակել զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հորը՝ Գարիկ Գալեյանին եւ հորեղբորը՝ Արթուր Գալեյանին։ Գարիկ Գալեյանին քիչ առաջ ազատ արձակելու որոշում է կայացվել։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Գալեյաին մեղադրանք է առաջադրվել  զորամաս ապօրինի մուտք գործելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ծանր վիրավորանք հասցնելու հատկանիշներով:

Родные погибших в 44-дневной войне военнослужащих завершили свою акцию протеста во дворе Военного управления Следственного комитета. К родственникам погибших подошел дядя задержанного сегодня  погибшего военнослужащего Мхитара Галеяна, Артур Галеян и попросил их разойтись. «Идите домой, я жду вас всех завтра в суде», — объявил он.
Лидер партии «Родина» Артур Ванецян сообщил, что завтра родители погибших соберутся  у здания суда, где будет рассмотрен вопрос законности задержания Галеяна.
«Если в суде что-то пойдет не так, как мы хотим, мы поступим так же как сегодня требуя обжаловать несоразмерность задержния», - заявил он.
Напомним, что родные погибших пришли во двор Военного управления Следственного комитета с требованием освободить Гарика Галеяна, отца погибшего солдата Мхитара Галеяна, и его брата Артура Галеяна. Гарик Галеян был освобожден.
Ранее Следственный комитет сообщил, что Галеяну предъявлено обвинение «в незаконном проникновении на территорию воинской части, применении насилия в отношении представителя власти и нанесении тяжких оскорблений».