2021թ. խորհրդարանն արդեն ընդունել է երկու օրենսգրքերի՝ քրեականի եւ քրեակատարողականի նախագծերը։ Դրանք ուժի մեջ կմտնեն ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից։ Այս մասին մայիսի 19-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստում, նոր Քրեակատարողական օրենսգրքի քննարկման ժամանակ ասաց արդարադատության փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը։
Ընդ որում՝ երրորդ կարեւոր օրենսգիրքը, ըստ նրա, քրեակատարողականն է։ Ներկայիս ՔԿՕ-ն, ինչպես նշեց Սարգսյանը, ընդունվել է դեռեւս 2004թ.։ «Այդ ժամանակվանից շատ բան է փոխվել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային պրակտիկայում։ Այս առնչությամբ առաջ է եկել նոր փաստաթղթի անհրաժեշտություն։ Նոր օրենսգրքի ամբողջ տրամաբանությունն այն է, որ յուրաքանչյուր դատապարտյալի հետ անհրաժեշտ է անհատական աշխատանք կատարել։ Յուրաքանչյուր դատապարտյալի համար կկազմվի պատիժը կրելու անհատական պլան։ Այն պետք է վերանայել յուրաքնաչյուր 3-6 ամիսը մեկ»,- պարզաբանել է փոխնախարարը։
Իսկ երկրորդ նորամուծությունն այն է, որ վերացվի կատարողական հաստատությունների արհեստական բաժանումը։ Նշենք, որ դրանք բաժանվում էին բաց, կիսաբաց, փակ եւ բուժական հաստատությունների։
Կհաստատվի նաեւ անվտանգության 3 մակարդակ՝ ցածր, միջին եւ բարձր։ «Դատապարտյալների բաշխումը կախված կլինի նրանց վտանգավորության աստիճանից։ Յուրաքանչյուր գոտում, կախված դատապարտյալի վարքից, լրացուցիչ կմտցվեն կեցության փափուկ եւ կոշտ պայմաններ։ Բուժական ՔԿՕ-ի փոխարեն յուրաքանչյուր բանտում կհիմնվեն ստացիոնարներ եւ ամբուլատոր բաժանմունքներ»,- նշել է Սարգսյանը։

В 2021 году парламент Армении уже принял проекты двух кодексов – уголовного и уголовно-процессуального. Они вступят в силу с 1 июля текущего года. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения нового Уголовно-исполнительного кодекса заявила 19 мая замминистра юстиции Арпине Саркисян.
При этом третий важный кодекс, по ее словам – уголовно-исполнительный. Нынешний УИК, как отметила Саркисян, был принят еще в 2004 году. «С тех пор многое изменилось как в самой Армении, так и в международной практике. В связи с этим возникла необходимость в новом документе. Вся логика нового кодекса заключается в том, что с каждым осужденным необходимо проводить индивидуальную работу. Для каждого осужденного будет составлен индивидуальный план отбывания наказания. Его следует пересматривать каждые 3-6 месяцев», - пояснила замминистра.
Второе же нововведение заключается в устранении искусственного разделения исполнительных учреждений. Отметим, что они делились на открытые, полуоткрытые, закрытые и лечебные.
Также будет установлено 3 уровня безопасности – низкий, средний и высокий. «Распределение осужденных будет зависеть от степени их опасности. В каждой зоне в зависимости от поведения осужденного, дополнительно будут введены мягкие и жесткие условия содержания. Вместо лечебного УИУ в каждой тюрьме будут основаны стационарные и амбулаторные отделения», - уточнила Саркисян.