Թեհրանի եւ Բաքվի կառուցողական հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ շահերի վրա, տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման արդյունավետ գործոն են։ Այս մասին ասել է ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաեւի հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Ռայիսին ողջունել է Ադրբեջանի հետ տնտեսական, քաղաքական, մշակութային եւ առեւտրային համագործակցության զարգացումը՝ նշելով, որ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում տնտեսական եւ տարանցման, երկկողմ համաձայնագրերի կատարումը պահանջում է գործնական քայլեր Ադրբեջանի կողմից։ «Իրանը եւ Ադրբեջանը հարեւան երկրներ լինելով հանդերձ՝ նույն մշակույթի կրողն են եւ ազգակցական հարաբերություններ ունեն։ Ոչ մի գործոն չպետք է խախտի երկու երկրների սերտ հարաբերությունները»։
Ռայիսիի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները եւ Իսրայելը չեն հոգում աշխարհի եւ տարածաշրջանի երկրների մասին։ «Հարեւան երկրների, հատկապես Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ փոխադարձ շահերի վրա հիմնված կառուցողական հարաբերությունների գոյությունը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման եւ ամրապնդման ամենաարդյունավետ գործոնն է»,- նշել է նա։
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանը զբաղվում է երկու երկրների միջեւ համաձայնությունների իրականացմամբ, Մուսթաֆաեւը տեղեկացրել է նոր նախագծերի եւ համաձայնագրերի պլանների մասին երկաթուղային, ավտոտրանսպորտային եւ տարանցման ոլորտներում՝ երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման նպատակով։
Ընդգծելով Իրանի ջանքերի կարեւորությունը Թուրքմենստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ գազի փոխանակման իրականացման հարցում՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանը ջանում է ավելացնել գազի փոխանակման հզորությունն Իրանի հետ համագործակցությամբ եւ միեւնույն ժամանակ ցանկանում է իրականացնել Թուրքմենստանից Ադրբեջան Իրանի Իսլամական Հանրապետությունով էլեկտրաէներգիայի փոխանակման նախագիծ։

Constructive relations between Tehran and Baku, based on mutual interests, are the most effective factor for ensuring regional security, Iranian President Ebrahim Raisi said.
His remarks came at a meeting with Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, Mehr reported.
Raisi welcomed the development of economic, political, cultural and trade cooperation with Azerbaijan, noting that the full implementation of bilateral agreements in various areas, including economic and transit, requires practical steps from Azerbaijan. "In addition to the fact that Iran and Azerbaijan are neighbors, they share the same culture and have close relations. No single factor should disrupt the close relationship between the two countries," Raisi said.
"The existence of constructive relations based on mutual interests between neighboring countries, especially Iran and Azerbaijan, is the most effective factor in maintaining and strengthening regional security," he added.
Mustafayev said there are plans to create new projects and agreements in the field of railway, road and transit transport to develop relations between the two countries.
Highlighting the importance and appreciation of Iran's efforts to implement gas exchange between Turkmenistan and Azerbaijan, he said that Azerbaijan seeks to increase the capacity of gas exchange with the cooperation of Iran and at the same time wants to implement a project of electricity exchange from Turkmenistan to Azerbaijan through the Islamic Republic of Iran.