Թեհրանի եւ Բաքվի կառուցողական հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ շահերի վրա, տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման արդյունավետ գործոն են։ Այս մասին ասել է ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաեւի հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Ռայիսին ողջունել է Ադրբեջանի հետ տնտեսական, քաղաքական, մշակութային եւ առեւտրային համագործակցության զարգացումը՝ նշելով, որ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում տնտեսական եւ տարանցման, երկկողմ համաձայնագրերի կատարումը պահանջում է գործնական քայլեր Ադրբեջանի կողմից։ «Իրանը եւ Ադրբեջանը հարեւան երկրներ լինելով հանդերձ՝ նույն մշակույթի կրողն են եւ ազգակցական հարաբերություններ ունեն։ Ոչ մի գործոն չպետք է խախտի երկու երկրների սերտ հարաբերությունները»։
Ռայիսիի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները եւ Իսրայելը չեն հոգում աշխարհի եւ տարածաշրջանի երկրների մասին։ «Հարեւան երկրների, հատկապես Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ փոխադարձ շահերի վրա հիմնված կառուցողական հարաբերությունների գոյությունը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման եւ ամրապնդման ամենաարդյունավետ գործոնն է»,- նշել է նա։
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանը զբաղվում է երկու երկրների միջեւ համաձայնությունների իրականացմամբ, Մուսթաֆաեւը տեղեկացրել է նոր նախագծերի եւ համաձայնագրերի պլանների մասին երկաթուղային, ավտոտրանսպորտային եւ տարանցման ոլորտներում՝ երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման նպատակով։
Ընդգծելով Իրանի ջանքերի կարեւորությունը Թուրքմենստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ գազի փոխանակման իրականացման հարցում՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանը ջանում է ավելացնել գազի փոխանակման հզորությունն Իրանի հետ համագործակցությամբ եւ միեւնույն ժամանակ ցանկանում է իրականացնել Թուրքմենստանից Ադրբեջան Իրանի Իսլամական Հանրապետությունով էլեկտրաէներգիայի փոխանակման նախագիծ։

Конструктивные отношения между Тегераном и Баку, основанные на взаимных интересах, являются наиболее эффективным фактором обеспечения региональной безопасности. Об этом заявил президента ИРИ Эбрагим Раиси на встрече с вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым, передает Mehr.
Раиси приветствовал развитие экономического, политического, культурного и торгового сотрудничества с Азербайджаном, отметив, что полное выполнение двухсторонних соглашений в различных сферах, в том числе экономической и транзитной, требует практических шагов со стороны Азербайджана». «Помимо того, что Иран и Азербайджан являются соседями, они разделяют одну и ту же культуру и имеют родственные отношения. Ни один фактор не должен нарушать тесные отношения между двумя странами».
По словам Раиси, что Соединенные Штаты и Израиль не заботятся о странах мира и региона. «Существование конструктивных отношений, основанных на взаимных интересах, между соседними странами, особенно Ираном и Азербайджаном, является наиболее эффективным фактором в поддержании и укреплении региональной безопасности», отметил он.
Подчеркнув, что Азербайджан занимается реализацией соглашений между двумя странами, Мустафаев сообщил о планах по созданию новых проектов и соглашений в области железнодорожного, автомобильного и транзитного транспорта для развития отношений между двумя странами.
Подчеркнув важность и высокую оценку усилий Ирана по осуществлению обмена газом между Туркменистаном и Азербайджаном, он отметил, что Азербайджан стремится увеличить мощность обмена газом при сотрудничестве Ирана и в то же время хочет реализовать проект обмена электроэнергией из Туркменистана в Азербайджан через Исламскую Республику Иран».