Լրագրողներին այսօր՝ մայիսի 20–ին, թույլ չտվեցին մտնել «Մարիոթ» հյուրանոց, որտեղ ընթանում էր «Հայկական ժողովրդավարությունը» թեմայով ֆորումը։ Լրագրողները հյուրանոցը շրջափակած ոստիկաններից պահանջեցին կազմակերպիչներին փոխանցել, որ իրենք ցանկանում են ներս մտնել ու մասնակցել Freedom House միջազգային կազմակերպության կողմից կազմակերպված ֆորումին՝ նշելով, որ ֆորումի ընթացքում նաև խոսքի ազատության հարցեր են քննարկվում, որի շահառուն նաև ԶԼՄ-ներն են։ Սակայն լրագրողներին հյուրանոց մուտք գործել թույլ չտվեցին։
«Մենք փոխոստիկանապետին խնդրեցինք փոխանցել մեր պահանջը, սակայն  լրագրողներին թույլ չտվեցին մուտք գործել ու մասնակցել միջոցառմանը։ Սա լրագրողների համար շատ կարևոր ֆորում էր, քանի որ այնտեղ քննարկվում են խոսքի ազատությանը, ոստիկանությանը վերաբերող հարցեր»,-ասաց լրագրող Անի Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ «Մարիոթ» հյուրանոցում  Freedom House միջազգային կազմակերպությունն անցկացնում է «Հայկական ժողովրդավարությունը» թեմայով ֆորում: Այնտեղ նախատեսված է Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը, միջոցառմանը ներկա են ԵՄ և ԱՄՆ դեսպանները,  իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող և Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիները հավաքվել են «Մարիոթ» հյուրանոցի դիմաց, ինչպես ասում են՝ ներկայացնելու իրական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում։

Journalists were not allowed to enter Marriott Armenia Hotel in Yerevan, where a Freedom House forum on "Armenian Democracy" is taking place in one of the halls.
The journalists demanded from the policemen surrounding the hotel to tell the organizers of the event that they wanted to enter the room and take part in the international forum. They said that freedom of speech issues were also discussed during the forum, the beneficiaries of which were the media. However, the journalists were never allowed inside.
"We asked the deputy head of the police to pass on our request, but the journalists were not allowed to take part in the event. This is an important forum for journalists, as they discuss issues related to freedom of speech and police," said journalist Ani Gevorgyan.
A Freedom House forum on "Armenian Democracy" is held at Marriott Armenia Hotel and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is scheduled to speak. The event is also attended by EU and US ambassadors and representatives of a number of Western-funded NGOs.
Citizens concerned about the security of Armenia and Karabakh gathered outside the Marriott Armenia Hotel to demand Pashinyan's resignation.