Լրագրողներին այսօր՝ մայիսի 20–ին, թույլ չտվեցին մտնել «Մարիոթ» հյուրանոց, որտեղ ընթանում էր «Հայկական ժողովրդավարությունը» թեմայով ֆորումը։ Լրագրողները հյուրանոցը շրջափակած ոստիկաններից պահանջեցին կազմակերպիչներին փոխանցել, որ իրենք ցանկանում են ներս մտնել ու մասնակցել Freedom House միջազգային կազմակերպության կողմից կազմակերպված ֆորումին՝ նշելով, որ ֆորումի ընթացքում նաև խոսքի ազատության հարցեր են քննարկվում, որի շահառուն նաև ԶԼՄ-ներն են։ Սակայն լրագրողներին հյուրանոց մուտք գործել թույլ չտվեցին։
«Մենք փոխոստիկանապետին խնդրեցինք փոխանցել մեր պահանջը, սակայն  լրագրողներին թույլ չտվեցին մուտք գործել ու մասնակցել միջոցառմանը։ Սա լրագրողների համար շատ կարևոր ֆորում էր, քանի որ այնտեղ քննարկվում են խոսքի ազատությանը, ոստիկանությանը վերաբերող հարցեր»,-ասաց լրագրող Անի Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ «Մարիոթ» հյուրանոցում  Freedom House միջազգային կազմակերպությունն անցկացնում է «Հայկական ժողովրդավարությունը» թեմայով ֆորում: Այնտեղ նախատեսված է Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը, միջոցառմանը ներկա են ԵՄ և ԱՄՆ դեսպանները,  իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող և Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիները հավաքվել են «Մարիոթ» հյուրանոցի դիմաց, ինչպես ասում են՝ ներկայացնելու իրական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում։

Журналистам 20 мая не разрешили войти в здание гостиницы «Marriott Armenia Hotel» в Ереване, в одном из залов которой проходит форум международной организации «Freedom House» на тему «Армянская демократия».
Журналисты потребовали от окруживших гостиницу полицейских передать организаторам мероприятия их просьбу о том, что они хотят войти внутрь помещения и принять участие в международном форуме. Они отметили, что в ходе форума обсуждаются и вопросы свободы слова, бенефициарами чего являются СМИ. Однако журналистов так и не пустили в гостиницу.
«Мы попросили заместителя начальника Полиции передать нашу просьбу, но журналистам так и не разрешили принять участие в мероприятии. Для журналистов же это важный форум, поскольку на нем обсуждаются и вопросы, касающиеся свободы слова, Полиции», - заявила журналист Ани Геворкян.
Отметим, что в гостинице «Marriott Armenia Hotel» проходит форум международной организации «Freedom House» на тему «Армянская демократия», на котором должен выступить и премьер-министр Армении Никол Пашинян. На мероприятии присутствуют также послы ЕС и США, представители ряда финансируемых Западом НПО.
У здания «Marriott Armenia Hotel» собрались обеспокоенные вопросами безопасности Армении и Карабаха граждане, которые требуют отставки Пашиняна.