Բելառուսի կառավարության ղեկավար Ռոման Գոլովչենկոն ԱՊՀ գործընկերներին կոչ է արել առավելագույնս խուսափել փոխադարձ առեւտրում դոլարով եւ եվրոյով փոխադարձ հաշվարկներից։
«Մեզ հայտարարված տնտեսական պատերազմի պայմաններում անհնար կլինի կայուն տնտեսական աճի հասնել՝ առանց համակարգային խնդիրներից մեկը՝ դոլարով եւ եվրոյով փոխադարձ հաշվարկներից առավելագույնս խուսափելու խնդիրը լուծելու»,- ասել է Գոլովչենկոն՝ ելույթ ունենալով տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում։
Նրա խոսքով, դա թույլ կտա ոչ միայն մեծացնել անդրսահմանային հաշվարկները, որոնք կարող են ուղղակիորեն իրականացվել ԱՊՀ անդամ երկրների միջեւ, այլեւ կխթանի փոխադարձ առեւտուրը, կպաշտպանի արտահանողներին եւ ներմուծողներին երրորդ երկրների արժույթների տատանումներից։

The head of the government of Belarus, Roman Golovchenko, called on the CIS partners to avoid mutual settlements in dollars and euros in mutual trade as much as possible.
“It will be impossible to achieve sustainable economic growth in the conditions of the economic war declared to us without solving one of the system-forming tasks - maximum avoidance of mutual settlements in dollars and euros,” said Golovchenko, speaking at a meeting of the Council of Heads of Government of the CIS states via videoconference.
According to him, this will not only increase cross-border settlements that can be carried out directly between the CIS member countries, but also stimulate mutual trade, protect exporters and importers from fluctuations in the currencies of third countries.