Խոսքի ազատության եւ լրագրողների աշխատանքի հարցում սահմանափակումներ չպետք է լինեն. Այս մասին մայիսի 20-ին «Հայկական ժողովրդավարություն» ֆորումին հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։
Նա ՀՀ օրենսդիր մարմնին կոչ արեց հաշվի առնել այն պահերը, որոնք քննադատության են ենթարկվում՝ հիշեցնելով, որ բարելավման տեղ կա նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ մատնանշելով հսկայական թվով մարտահրավերները։ «Անկախ եւ արդար դատական ​​համակարգը եւս շատ կարեւոր է առաջընթացի համար։ Ինչպես նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կարեւոր է քաղաքացիներին նախապատրաստել ժողովրդավարությանը մասնակցությանը։ Դա ժողովրդավարության զարգացման կարեւոր գործոն է։ Աջակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կանանց, հաշմանդամություն ունեցող, ԼԳԲՏ անձանց իրավունքները եւ համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ, կարող են զարգացում ապահովել»,- ասաց դեսպանը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ քաղաքացիների վերոնշյալ կատեգորիան հատուկ ուշադրության կարիք ունի։
Թրեյսին կրկնեց, որ 1992 թ.  ի վեր ԱՄՆ-ն մոտ 3 միլիարդ դոլար է հատկացրել Հայաստանում մարդկանց կենսամակարդակի բարելավման համար։ «Ես ուզում եմ իմ գնահատականը հայտնել Հայաստանի վարչապետին, ուզում եմ իմ բարձր գնահատականը հայտնել հայ ժողովրդին, քանի որ համագործակցությունն անհնարին կլիներ առանց նրանց, ովքեր ցանկանում են քաղել աջակցության պտուղները։ Միացյալ Նահանգները, լավ գործընկեր է գտել, ի դեմս Հայաստանի կառավարության, բարեփոխումների ճանապարհին, այդ թվում՝ ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տնտեսական զարգացման ոլորտներում։ Ուզում եմ նշել նաեւ ընտրական համակարգի բարեփոխումները, որոնք իրականացվել են վերջին չորս տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ։ Հայաստանի համար դժվարին պահին երկու ազատ եւ արդար ընտրարշավ անցկացվեց»,- հավելեց նա։
Լին Թրեյսիի կարծիքով՝ ամենակարեւոր ներդրումը մարդկային կապիտալի զարգացման ոլորտում է, քանի որ առանց դրա այլ ոլորտներում հաջողությունն անհնար է։ «Մենք աջակցություն ենք ցուցաբերում կրթության, լրագրողների վերապատրաստման ոլորտում»,- եզրափակեց ԱՄՆ դեսպանը։

В вопросах свободы слова и работы журналистов ограничений быть не должно. Об этом на форуме «Армянская демократия»  заявила 20 мая Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси.
Она призвала законодательно учесть в Армении те моменты, которые подвергаются критике, напомнив, что в сфере борьбы с коррупцией также есть куда стремиться, указав на  огромное количество вызовов. «Очень важна для прогресса также независимая и добросовестная судебная система. Как отметил премьер-министр Армении Никол Пашинян, важно готовить граждан к участию в демократии. Это важный фактор развития демократии. Поддержка в таких сферах, как права женщин, людей с ограниченными возможностями, ЛГБТ, и сотрудничество с Правительством Армении может обеспечить развитие», – отметила посол. Она выразила убеждение, что вышеуказанная категория граждан нуждается в особом внимании.
Трейси повторила, что с 1992 года США выделили около 3 миллиардов долларов на улучшение уровня жизни людей в Армении. «Хочу выразить свою оценку премьер-министру Армении, хочу выразить свою высокую оценку армянскому народу, поскольку сотрудничество было бы невозможно без желающих пожинать плоды поддержки. США обрели хорошего партнера в лице Правительства Армении на пути к реформам, в том числе в сфере демократии, борьбы с коррупцией, развития экономики. Хочу отметить также проведенные в течение последних четырех лет при поддержке США реформы избирательной системы. За сложное для Армении время были проведены две свободные и справедливые избирательные кампании», – добавила она.
По словам Линн Трейси, самые главные инвестиции – внедрение в сферу развития человеческого капитала, так как без этого успехи в других областях невозможны. «Мы оказываем поддержку в сфере образования, переподготовки журналистов», – заключила посол США.