Գերհարդ Շրյոդերը եւ Մատիաս Վարնիգը հայտարարել են «Ռոսնեֆտ»-ի տնօրենների խորհրդում իրենց լիազորությունների երկարաձգման անհնարինության մասին։
«Մենք ըմբռնումով ենք մոտենում նրանց որոշմանը եւ շնորհակալություն ենք հայտնում անփոփոխ աջակցության համար: Ընկերության ստանդարտներում կշարունակեն օգտագործվել համակողմանի վերլուծության, իրականացվող նախագծերի մանրակրկիտ պլանավորման եւ մոդելավորման, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ սկզբունքներն ու շուկայական հիմունքներով մեր գործընկերների շահերը հաշվի առնելու նրանց ներդրած մոտեցումները»,- ասված է նավթային ընկերության հայտարարության մեջ։
«Ռոսնեֆտ»-ում նաեւ հայտարարել են Շրյոդերի եւ Վարնիգի անգնահատելի դերի մասին Ռուսաստանում եւ Գերմանիայում խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման գործում, որոնք ուղղված են գերմանական տնտեսության եւ նրա արդյունաբերության արդյունավետության եւ քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացմանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Եվրախորհրդարանում կոչ էր արվել սեւ ցուցակում ներառել Գերմանիայի նախկին կանցլեր Գերհարդ Շրյոդերին եւ եվրոպական այլ քաղաքական գործիչներին, որոնք աշխատում են ռուսաստանյան ընկերություններում:

Герхард Шредер и Маттиас Варниг сообщили о невозможности продления своих полномочий в совете директоров «Роснефти».
«Мы с пониманием относимся к их решению и благодарим за неизменную поддержку. В стандартах компании будут продолжать использоваться внедренные ими подходы всестороннего анализа, тщательного планирования и моделирования реализуемых проектов, а также принципы долгосрочности и учета интересов наших партнеров на рыночной основе», - говорится в сообщении нефтяной компании.
В «Роснефти» также заявили о неоценимой роли Шредера и Варнига в реализации масштабных инфраструктурных проектов России и Германии, направленных на повышение эффективности немецкой экономики и ее промышленности, благополучия ее граждан».
Напомним, что накануне в Европарламенте призвали внести бывшего канцлера ФРГ Герхарда Шредера и других европейских политиков, работающих на российские компании в черный список.