ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ թվայնացման գործընթացները երկրում ակտիվորեն զարգանում են պետական կառավարման եւ ռուսական տնտեսության համակարգում, թեեւ այն գործարկվել է ընդամենը տարիներ առաջ…
Ռուսաստանում 2025 թվականից կարգելվի տեղեկատվության պաշտպանության համակարգերի օգտագործումը: Այս մասին Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը հանձնարարել է ամրապնդել կարեւոր նշանակության կառույցների տեղեկատվական անվտանգությունը: Նրա խոսքով՝ նման ձեռնարկությունների մեկ երրորդը պաշտպանական համակարգեր չունի:
«Թվայնացման գործընթացները, որոնք այժմ ակտիվորեն տեղի են ունենում պետական կառավարման եւ ռուսական տնտեսության համակարգում, իսկ դրանք մենք գործարկել ենք մի քանի տարի առաջ, այսօր պետք է առավելագույնս պաշտպանված լինեն ցանկացած հնարավոր բացասական ազդեցությունից: Եվ այդ առաջադրանքի իրականացման ակնհայտ ուղին հայրենական տեխնիկային, տեխնոլոգիաների, ծրագրերի եւ արտադրանքի կիրառմանն անցնել է»,- հայտարարել է Պուտինը:

Процессы цифровизации, которые сейчас активно идут в системе госуправления и российской экономики, а мы их запустили несколько лет назад...
В России с 2025 года будет запрещено использовать иностранные системы защиты информации, об этом заявил президент РФ Владимир Путин на заседании Совета безопасности.
Путин также поручил укрепить информационную безопасность на критически важных объектах. По его словам, на трети таких предприятий нет систем защиты.
«Процессы цифровизации, которые сейчас активно идут в системе госуправления и российской экономики, а мы их запустили несколько лет назад, должны быть сегодня максимально защищены от любого потенциального негативного воздействия. И очевидный путь к реализации этой задачи — переход на отечественную технику, технологии, программы и продукты», – заявил президент.
По его словам, в России должна быть разработана стратегия государственной политики в сфере информбезопасности, а руководители критически важных для страны объектов должны нести персональную ответственность.