ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր Վաշինգտոնում հանդիպել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Մուխթար Թլեուբերդիի հետ, ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ պետքարտուղարը հաստատել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Ղազախստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը։
«Նա նախագահ Տոկաեւի քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումներն անվանել է դրական քայլ Ղազախստանում եւ Կենտրոնական Ասիայում բարգավաճման, անվտանգության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար: Պետքարտուղար Բլինքենը հաստատել է մեր հանձնառությունը դաշնակիցների եւ գործընկերների, այդ թվում՝ Ղազախստանի վրա՝ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անհիմն եւ չհրահրված պատերազմին ի պատասխան Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու հարցում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է նաեւ, որ Բլինքենը շնորհակալություն է հայտնել Թլեուբերդիին «Ղազախստանի կողմից Ուկրաինայի ժողովրդին ցուցաբերած առատաձեռն մարդասիրական օգնության համար՝ ինչպես պետական մակարդակով, այնպես էլ մասնավոր անձանց կողմից»:
ԱՄՆ պետքարտուղարը եւ Ղազախստանի ԱԳ նախարարը ծրագրում են սերտ շփումներ պահպանել, ասվում է հայտարարության մեջ։

Государственный секретарь США Энтони Блинкен встретился сегодня в Вашингтоне с министром иностранных дел Казахстана Мухтаром Тлеуберди, Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Госдепа США Неда Прайса.
В заявлении отмечается, что госсекретарь подтвердил неизменную поддержку Соединенными Штатами Америки независимости, суверенитета и территориальной целостности Казахстана.
«Он назвал политические и экономические реформы президента Токаева позитивным шагом в содействии процветанию, укреплению безопасности и защите прав человека в Казахстане и Центральной Азии. Секретарь Блинкен подтвердил нашу приверженность минимизации воздействия на союзников и партнеров, включая Казахстан, от санкций, введенных против России в ответ на неоправданную и неспровоцированную войну России против Украины», - говорится в заявлении.
Сообщается также, что Блинкен поблагодарил Тлеуберди за «щедрую гуманитарную помощь, оказанную Казахстаном народу Украины как на правительственном уровне, так и частными лицами».
Госсекретарь США и министр иностранных дел Казахстана планируют поддерживать тесные контакты, говорится в заявлении.