ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շաբաթ ստորագրել է Ուկրաինային հատկացվելիք 40 մլրդ դոլարի օգնության փաթեթը, հաղորդել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչն այն բանից հետո, երբ օրինագիծը Սեուլ է հասցվել, փոխանցում է CNN-ը:
Սենատն այն ընդունել է Վաշինգտոնից Բայդենի մեկնումից հետո:
Հաստատումն այն բանի, որ Բայդենն օրինագիծ է ստորագրել, այն պահին է ստացվել, երբ Բայդենը պետական ընթրիքի էր մասնակցում Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սուկ Յոլի հետ:
Օրինագիծը նախատեսում է միջոցների հատկացում ռազմական եւ հումանիտար օգնության համար, այդ թվում՝ ուկրաինացի զինվորականների եւ ազգային անվտանգության ուժերի ֆինանսավորումը, Ուկրաինա ուղարկված ամերիկյան տեխնիկայի համալրման կազմակերպումը եւ ուկրաինացի փախստականներին բուժօգնության տրամադրումը:

US President Joe Biden on Saturday signed a $40 billion aid package to Ukraine, a White House official said after the bill was delivered to Seoul, CNN reported.
The Senate passed it after Biden's departure from Washington.
Confirmation that Biden signed the bill came as the president attended a state dinner with South Korean President Yoon Suk-yeol.
The bill provides for funding for military and humanitarian assistance, including funding for assistance to the Ukrainian military and national security forces, assistance in restocking US equipment sent to Ukraine, and providing healthcare and medical support to Ukrainian refugees.
A National Security Council spokesman told CNN that the bill was brought to South Korea along with someone who had already traveled to the region on official duty.