ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, նախագահի պաշտոնում Ասիա կատարելիք իր առաջին այցի շրջանակում Սեուլում գտնվելով, նախքան Ճապոնիա մեկնելը, պարզ ուղերձով դիմել է ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին. «Բարեւ… վերջակետ», հաղորդում է Reuters-ը:
Բայդենն ասել է, որ «մտահոգված չէ» Հյուսիսային Կորեայի նոր միջուկային փորձարկումներով, որոնք առաջինը կլինեն վերջին հինգ տարում:
«Մենք պատրաստ ենք ամեն ինչի, ինչ կնախաձեռնի Հյուսիսային Կորեան»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը:
Սակայն նրա կտրուկ պատասխանը հարցին, թե ինչ ուղերձ է ցանկանում փոխանցել Կիմին, ընդգծել է վարչակազմի զսպված մոտեցումը Հյուսիսային Կորեայի հետ հարաբերություններում չլուծված լարվածությանը:
Նշվում է, որ ԱՄՆ մոտեցումներից ոչ մեկը չի հանգեցրել լուրջ առաջընթացի, եւ Հյուսիսային Կորեան վերսկսել է իր խոշորագույն միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների փորձարկումները, իսկ հետախուզությունը տեղեկացնում է, որ երկիրը պատրաստվում է նոր միջուկային փորձարկումների, հաղորդում է Reuters-ը:

Президент США Джо Байден, находясь в Сеуле перед тем, как отправиться в Японию в рамках своей первой поездки по Азии в качестве президента США, обратился к лидеру КНДР Ким Чен Ыну с простым посланием: «Привет... точка», сообщает Reuters.
Байден сказал, что он не «обеспокоен» новыми ядерными испытаниями Северной Кореи, которые станут первыми почти за пять лет.
«Мы готовы ко всему, что предпримет Северная Корея», - отметил президент США.
Но его язвительный ответ на вопрос о том, какое послание он хочет передать Киму, подчеркнул сдержанный подход администрации к неразрешенной напряженности в отношениях с Северной Кореей. Это резкий контраст с демонстративными угрозами, встречами на высшем уровне и «любовными письмами» бывшего президента Дональда Трампа к Киму.
Однако ни один из подходов президента не привел к серьезному прорыву, и Северная Корея возобновила испытания своих крупнейших межконтинентальных баллистических ракет, а разведка сообщает, что она готовится к новому ядерному испытанию, отмечает Reuters.