Մեկուկես տարում ավելի քան 100 քրեական գործ է հարուցվել ադրբեջանցիների կողմից Արցախի բնակիչների իրավունքների խախտումների դեպքերով։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը։
«Եթե անգամ չի հաջողվում պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին, անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ Ադրբեջանը հետեւողականորեն իրականացնում է հայերի հանդեպ ատելության քաղաքականություն։ Որովհետեւ, միջազգային իրավունքի համաձայն, ժողովրդին, որի հանդեպ իրականացվում է ատելության քաղաքականություն, պետք է փրկել։ Հենց այդ պատճառով է Ալիեւն ամեն կերպ փորձում ընդգծել, որ նման դեպքերը եզակի բնույթ են կրում։ Այսինքն՝ նա ցանկանում է, որպեսզի միջազգային հանրության աչքին դա ծրագիր չթվա։ Մեր խնդիրն է՝ ներկայացնել իրականությունը, մեկ կենտրոնի՝ Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունների համակարգված, միտումնավոր բնույթը»,- նշել է օմբուդսմենը։
Պատասխանելով ադրբեջանցի հանցագործների միջազգային հետախուզման մասին հարցին՝ նա նշել է, որ հարուցված քրեական գործերի մասին տվյալները փոխանցվում են Հայաստանի դատախզություն եւ ՌԴ-ի՝ խաղաղապահ զորակազմին կից դատախազության ներկայացուցչին։ Սակայն հետախուզման համար անհրաժեշտ է նույնականացնել հանցագործին։ Սա ամենամեծ խնդիրն է, քանի որ Ադրբեջանը չի համագործակցում եւ տվյալներ չի ներկայացնում հանցագործություններ կատարած անձանց մասին։

За полтора года заведено более 100 уголовных дел по случаям нарушения азербайджанцами прав жителей Нагорного Карабаха. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян в беседе с журналистами.
«Если даже не удается привлечь виновных к ответственности, необходимо показать, что Азербайджан последовательно проводит политику ненависти к армянам. Потому что согласно международному праву, народ, в отношении которого проводится политика ненависти, необходимо спасать. Именно поэтому Алиев всячески пытается подчеркнуть, что такие случаи носят спорадический, единичный характер. То есть, он хочет, чтобы в глазах международного сообщества это не выглядело как программа. Наша задача представлять реальность, системный характер, умышленный, скоординированный характер действий, из одного центра, властей Азербайджана», - отметил омбудсмен.
Отвечая на вопрос о международном розыске азербайджанских преступников, он отметил, что данные о возбужденных уголовных делах передаются в прокуратуру Армении и представителем прокуратуры РФ при миротворческом контингенте . Однако для розыска необходимо идентифицировать преступника. Это самая большая проблема, так как Азербайджан не сотрудничает и не предоставляет данные о совершивших преступление лицах.