Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը Մայիսի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին։
Մարզպետարանից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ժամանակ դեսպանն ընդգծել է, որ հասկանում է՝ հիմա մարտահրավերներով լի շրջան է Սյունիքի համար: Նա հավելել է, որ դեսպանատունը շարունակում է իր աջակցությունն ԱՄՆ կառավարության տարբեր կառույցների միջոցով։
Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ներդրումներով մարզում իրականացված ծրագրերի, հատկապես՝ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջոցով գյուղական համայնքներում կատարված աշխատանքների համար՝ ցանկություն հայտնելով դրանք շարունակելի տեսնել։
Մարզպետը նաեւ կարեւորել է դեսպանի՝ պարբերաբար Սյունիք այցելելը՝ նշելով, որ տեղի բնակիչների համար դա որոշակի ցուցիչ է։
Բարձրաստիճան դիվանագետն ու մարզի ղեկավարը մի շարք հարցեր են քննարկել՝ ուղղված մարզի սոցիալ-տնտեսական, ճանապարհաշինական, գյուղատնտեսական, տնտեսության դիվերսիֆիկացման, կրթական, երիտասարդական հարցերին, Սյունիքի զարգացման ուղղություններին։
Դեսպանը կարեւորել է հատկապես Սյունիքում զբոսաշրջության զարգացումը՝ նշելով, որ այս առումով մարզը մեծ ներուժ ունի, ու դա պետք է ներկայացնել մարդկանց։

Governor of Syunik province Robert Ghukasyan received US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Lynne Tracy on Tuesday.
As Armenian News-NEWS.am was told in the administration of Syunik province, during the meeting, Tracy noted that she understand that now for Syunik is a period full of challenges. She added that the embassy continues to provide support through various structures of the US Government.
In turn, Ghukasyan thanked for the programs implemented in the region on US investments. He also noted the importance of the ambassador's periodic visits to Syunik, noting that this is a certain indicator for local residents.
The high-ranking diplomat and the head of the region discussed a number of issues related to the socio-economic, road construction, agricultural sectors, as well as the diversification of the economy, education, and development directions of Syunik.
The Ambassador highlighted the importance of developing tourism in Syunik, noting that the region has great potential in this regard, and all this must be presented to people.