Ֆրանսիան ողջունում է մայիսի 22-ին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպման արդյունքները։ Այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
«Այս հանդիպումը, որը նախաձեռնել էր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, հանգեցրեց նրան, որ երկու կողմերը պայմանավորվեցին անցկացնել երկկողմ սահմանային հանձնաժողովի նիստ։
Ֆրանսիան հաստատում է իր աջակցությունը ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությանը եւ կնպաստի այդ երկխոսությանը որպես Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

France applauds the results of the meeting held in Brussels on May 22 between President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia, the French Foreign Ministry said in a statement.
"Held at the initiative of European Council President Charles Michel, this meeting led the two parties to agree to hold a meeting of the Bilateral Border Commission in the very near future.
France reaffirms its support for the dialogue between Armenia and Azerbaijan under the auspices of the EU and will contribute to this dialogue in a national capacity, as President of the Council of the European Union and as Co-Chair of the OSCE Minsk Group," the statement said.