Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան Գերմանիայի կառավարությանը մեղադրել է Վարշավային նոր տանկեր մատակարարելու խոստումը դրժելու մեջ՝ որպես փոխհատուցում Ուկրաինա խորհրդային ժամանակաշրջանի տանկերի լեհական մատակարարումներին, գրում է Politico-ն։
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն անցյալ ամիս ներկայացրել է, այսպես կոչված, Ringtausch-ը՝ փոխանակման սխեման, որի համաձայն ՆԱՏՕ-ի արեւելյան գործընկերները ուկրաինական բանակին կմատակարարեն խորհրդային տանկեր, ինչպիսին է T-72-ը՝ արեւմտյան գերմանական արտադրության ժամանակակից տանկերի դիմաց, ինչպիսին է Leopard-ը։ Շոլցը եւ գերմանացի պաշտոնյաները պնդում են, որ մոդելը շահավետ է Ուկրաինայի համար, քանի որ նա կստանա խորհրդային ժամանակների նույն տանկերը, որոնց արդեն ծանոթ են իր զինվորներն ու մեխանիկները:
Դուդան գերմանական Welt լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Բեռլինը չի կատարում նոր տանկեր մատակարարելու իր պարտավորությունները՝ արտահանվողներին փոխարինելու համար։ «Նրանք չեն կատարել այդ խոստումը։ Եվ, անկեղծ ասած, մենք շատ հիասթափված ենք դրանից»,- ասել է Լեհաստանի նախագահը Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում։
«Մենք Ուկրաինային մեծ թվով տանկեր ենք տրամադրել… քանի որ կարծում ենք, որ դա մեր՝ որպես հարեւանի պարտականությունն է»,- ասել է Դուդան՝ նկատի ունենալով տեղեկություններն այն մասին, որ Վարշավան խորհրդային ժամանակաշրջանի առնվազն 240 տանկ է նվիրաբերել ուկրաինացի զինվորականներին: «Դրանով մենք սպառել ենք մեր սեփական ռազմական հնարավորություններն ու պաշարները»,- ասել է նա:
Լեհաստանի նախագահը հավելել է, որ «Լեհաստանի զինված ուժերում տանկային զինանոցի մեծ մասը կազմված է գերմանական Leopard տանկերից», հավելելով, որ Բեռլինը «խոստացել է» է այդ տանկերը Լեհաստանին մատակարարել։
Երկուշաբթի օրը Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչն ասել է, որ Բեռլինը «սկսել է կարծիքների կառուցողական փոխանակում լեհ դաշնակիցների հետ՝ համաձայնեցնելու նրանց ցանկությունները եւ մեր հնարավորությունները», սակայն խոստովանել է, որ «դեռ անելիքներ կան»:
Նաեւ երկուշաբթի օրը նույն ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Բեռլինն արդեն հաջողությամբ իրականացնում է Ringtausch-ը Չեխիայի Հանրապետության հետ եւ Պրահային կտրամադրի 14 Leopard 2A4 հիմնական մարտական տանկ եւ մեկ Leopard վերականգնման մեքենա՝ փոխանակման սխեմայով։
Գերմանացի մի պաշտոնյա ենթադրել է, որ Վարշավայի հետ վեճը կարող է կապված լինել Լեհաստանի կողմից Գերմանիայից ավելի լավ տանկեր ակնկալելու հետ, մինչդեռ Leopard 2A4-ը, որը ստանում է Չեխիան, կառուցվել է 1980-ականների վերջին եւ դրանից հետո մասամբ է արդիականացվել։ Լեհաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերել տանկի ավելի ժամանակակից Leopard 2A6 տարբերակի նկատմամբ։

Polish President Andrzej Duda has accused the German government of breaking a promise to supply Warsaw with new tanks as compensation for Polish deliveries of Soviet-era tanks to Ukraine, writes Politico.
German Chancellor Olaf Scholz last month unveiled the so-called Ringtausch, an exchange scheme under which Eastern NATO partners would supply the Ukrainian army with Soviet tanks such as the T-72 in exchange for modern Western German-made tanks such as the Leopard. Scholz and German officials argue that the model is beneficial for Ukraine, as it gets the same Soviet-era tanks that its soldiers and mechanics are already familiar with.
Duda said in an interview with the German news agency Welt that Berlin is not fulfilling its obligations to supply new tanks to replace those exported.
The Polish president added that the majority of the tank arsenal in the Polish armed forces is made up of German Leopard tanks, adding that Berlin had made a promise to supply these tanks to Poland.
On Monday, a German Defense Ministry spokesman said that Berlin has begun a constructive exchange of views with the Polish allies to agree on their wishes and our capabilities but acknowledged that there is still some work to be done.
Also on Monday, the same spokesman said that Berlin is already successfully implementing Ringtausch with the Czech Republic and will supply Prague with 14 Leopard 2A4 main battle tanks and one Leopard recovery vehicle under an exchange scheme.
One German official suggested that the quarrel with Warsaw could be related to Poland wanting better tanks from Germany: while the Leopard 2A4 that the Czech Republic is receiving was built in the late 1980s and has since been partly upgraded, Poland showed interest in a more modern version of the tank - Leopard 2A6.