Անկարայի բորբոքված հռետորաբանությունն ու պահվածքը միայն ամրապնդում են Հունաստանի փաստարկը Թուրքիայի ագրեսիվ դիրքորոշման վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասը, փոխանցում է Kathimerini-ն։
«Թուրքիայի պահվածքը լիովին հաստատում է Հունաստանի փաստարկն առ այն, որ մեզ սպառնում են, որ Հունաստանի դեմ պատերազմի համար առիթը «բովանդակությունից զուրկ չէ», եւ որ Հունաստանը կանգնած է Թուրքիայի կողմից սպառնալիքի առջեւ»,- ասել է Դենդիասը Skai Radio-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք մեր դիրքորոշումն ունենք: Մենք չենք ներքաշվի էսկալացիայի մեջ»,- ասել է Դենդիասը ՝ հավելելով, որ «եթե մենք դա անենք, դա կլինի այն պատճառով, որ Հունաստանի կառավարությունն է որոշել անել դա»:
«Վիրավորանքների ռեժիմի հետ երկխոսությունը, մեղմ ասած, բարդ է»,- ասել է նա՝ նշելով, որ Հունաստանը հայտարարել էր, որ շփում է ցանկանում: Բայց ինչպես դա անել, երբ թուրքական կործանիչներն անընդհատ թռնում են Էգեյան ծովի վրայով:
Ինչ վերաբերում է երկխոսության հնարավորության, Դենդիասն ընդգծել է, որ «մենք հույս ունեինք, որ ներածական [շփումները] խորհրդանշական չեն լինի եւ դրանք բովանդակություն կունենան եւ փոխըմբռնման կհանգեցնեն, որը թույլ կտա իրական բանակցություններ սկսել»։
Նրա խոսքով՝ եթե այդ բանակցություններն արդյունք չտան, «ապա կգնանք Հաագա, ուր ես նույնիսկ այցելել եմ անցյալ շաբաթ, Արդարադատության միջազգային դատարան՝ բացառիկ տնտեսական գոտու շուրջ մեր տարաձայնությունների լուծման համար»։
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Հունաստանը չի կարող անտեսել այն մթնոլորտը, որը փորձում է ստեղծել Թուրքիան։ «Ես չեմ ուզում պարտավորություն ստանձնել՝ հրապարակայնորեն ինչ-որ բան ասելով այս փուլում, բայց կարծում եմ, որ բոլորը հասկանում են, թե որ փուլում ենք գտնվում», - ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հունաստանի վարչապետն իր համար «այլեւս գոյություն չունի», եւ ինքը մտադիր չէ բանակցել նրա հետ։ Էրդողանը վիրավորվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսին ուղղված  Հունաստանի վարչապետի՝ Թուրքիային ամերիկյան F-16 կործանիչներ վաճառելուց հրաժարվելու կոչերից։

Подстрекательская риторика и поведение Анкары только подтверждают аргумент Греции об агрессивной позиции Турции. Об этом заявил министр иностранных дел Никос Дендиас, передает Kathimerini.
«Поведение Турции полностью подтверждает аргументы Греции о том, что нам угрожают, что повод для войны против Греции не лишен содержания и Греция сталкивается с угрозой со стороны Турции», — сказал Дендиас в интервью Skai Radio.
«У нас есть своя позиция. Мы не будем втягиваться ы в эскалацию», — сказал Дендиас, добавив, что «если мы это сделаем, то это произойдет потому, что греческое правительство решило сделать это».
«Диалог с режимом оскорблений, мягко говоря, затруднен», — сказал он, отметив, что Греция заявила, что хочет общения. Но как это сделать, когда над Эгейским морем постоянно летают т турецкие истребители.
Что касается возможности диалога, Дендиас подчеркнул, что «мы надеялись, что ознакомительные [контакты] не будут символическими, и что они будут иметь содержание, и приведут к взаимопониманию, которое позволит начать настоящие переговоры».
По его словам, если эти переговоры не дадут результатов, «тогда поедем в Гаагу, которую я даже посетил на прошлой неделе, в Международный суд, чтобы разрешить наши разногласия по поводу континентального шельфа и исключительной экономической зоны».
При этом он подчеркнул, что Греция не может игнорировать атмосферу, которую пытается создать Турция. «Я не хочу брать на себя обязательств, говоря что-то публично на данном этапе, но я думаю, что все понимают, на каком этапе мы находимся», — сказал он.
Отметим, что президент Турции Реджеп Эрдоган ранее завил, что премьер-министр Греции для него «более не существует», и он не намерен вести с ним переговоры. Эрдоган обиделся на призывы греческого премьера к Конгрессу США отказаться от продажи Турции американских истребителей F-16.