ԱՄՆ-ը ՆԱՏՕ-ում իր դաշնակիցներին, այդ թվում՝ Հունաստանին եւ Թուրքիային, շարունակում է կոչ անել միասին աշխատել՝ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու եւ իրենց տարաձայնությունները դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու համար՝ միաժամանակ խուսափելով լարվածություն առաջացնող հռետորաբանությունից, ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հայտարարությունները եւ այն, թե ինչպես կարող է ԱՄՆ-ն արձագանքել, եթե Թուրքիան հարձակվի Հունաստանի վրա, հայտնում է ANA-ն։
Փրայսը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը հանդիպումների կարեւոր փուլ է ունեցել իր հույն գործընկերների հետ եւ գիտի, որ «Հունաստանը ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի անփոխարինելի դաշնակիցն է եւ առանցքային դաշնակիցը»:
Նմանապես, Թուրքիան եւս ԱՄՆ-ի կարեւոր գործընկերն է եւ ՆԱՏՕ-ի կարեւոր դաշնակիցը, եւ Վաշինգտոնը կցանկանար, որ իր գործընկերները միասին աշխատեին տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման համար, նշել է նա:

The U.S. continues to urge its NATO allies, including Greece and Turkey, to work together to preserve peace and security in the region and resolve their differences through diplomacy, while avoiding rhetoric that fuels more tension, U.S. State Department spokesman Ned Price said, commenting on recent statements by Turkish President Recep Tayyip Erdogan and how the US might react if Turkey attacks Greece, ANA reports.
Price recalled that the US government had an important round of meetings with its Greek counterparts and knows that Greece is an indispensable ally and a key ally of the United States in NATO.
Similarly, Turkey is an important US partner and an important NATO ally, and Washington would like its partners to work together to maintain peace and security in the region, he said.