Վրաստանին «հստակություն եւ ադեկվատ ու ակտուալ արձագանք» է անհրաժեշտ Եվրամիության կողմից իր եվրոպական նկրտումներին։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ ելույթ ունենալով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «ԵՄ՝ իր հարեւանների հետ գործընկերության վերաիմաստավորում» պանելային քննարկման ժամանակ, գրում է Agenda.ge-ն։
Ղարիբաշվիլին ընդգծել է, որ վրացիները «շատ թանկ գին» են վճարել 1990-ականներին անկախության վերականգնումից հետո. մեկ տասնամյակում երկու կոնֆլիկտ Աբխազիայում եւ Հարավային Օսիայում, Ռուսաստանի հետ «լայնածավալ պատերազմը» 2008-ին:
«Մենք հասկանում ենք այն անհանգստությունը, որ կա Եվրամիությունում, քանի որ նրանք չեն ցանկանում այդ բոլոր խնդիրները «ներմուծել» եվրոպական ընտանիք: Բայց մենք նաեւ հասկանում ենք, որ թեկնածուի կարգավիճակ տալն անդամակցություն չի նշանակում։ Դա դեռ երկար գործընթաց է: Մենք դա հասկանում ենք։ Մենք ունենք մեր տնային առաջադրանքը՝ Ասոցացման համաձայնագիրը [ԵՄ-ի հետ]: Բայց մեզ հստակություն, ադեկվատ եւ ակտուալ արձագանք է պետք Եվրամիության կողմից»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:
«Ուզում եմ ձեզ հիշեցնել 2008 թ. [Ռուսաստանի հետ] պատերազմի մասին։ Այն ժամանակ, ցավոք, մենք չտեսանք այն միասնությունը, որն այսօր կա [Ուկրաինայի հետ]։ Մենք ողջունում ենք այդ միասնությունը։ Դա հրաշալի է։ Դա ամբողջ աշխարհի, քաղաքակիրթ աշխարհի շատ ուժեղ արձագանքն է»,- ասել է նա:
Ղարիբաշվիլին նաեւ նշել է, որ Վրաստանի բնակչության ավելի քան 80 տոկոսը կողմ է այն գաղափարին, որ «Վրաստանը պետք է եվրոպական ընտանիքի անդամ դառնա»։ «Կրկին, դա [պարզապես] մեր կառավարության ընտրությունը չէ։ Մենք ձգտել ենք, մենք դարեր շարունակ փորձել ենք մոտենալ Եվրամիությանը։ Մենք դարեր շարունակ փորձել ենք քաղաքակիրթ աշխարհի մաս դառնալ։ Այժմ մենք պետք է արդարացնենք մեր ժողովրդի ակնկալիքները, քանի որ մեր տեսանկյունից մենք շատ հավատարիմ ենք եվրոպական արժեքներին եւ սկզբունքներին»,- եզրափակել է Վրաստանի վարչապետը։

Грузии нужна «ясность и адекватная и актуальная реакция» со стороны Европейского Союза в отношении ее европейских устремлений. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, выступая на панельной дискуссии Всемирного экономического форума «Переосмысление партнерства ЕС с его соседями», передает Agenda.ge.
Гарибашвили подчеркнул, что грузины заплатили «очень высокую цену» с момента восстановления независимости в 1990-х годах двумя конфликтами за десятилетие в Абхазии и Южной Осетии и «масштабной войной» с Россией в 2008 году.
«Мы понимаем беспокойство, которое существует в Европейском союзе, потому что они не хотят «импортировать» все эти проблемы в европейскую семью. Но мы также понимаем, что предоставление статуса кандидата не означает предоставление членства. Это еще долгий процесс. Мы это понимаем. У нас есть домашнее задание, а именно Соглашение об ассоциации [с ЕС]. Но нам нужна ясность, и адекватная и актуальная реакция Европейского Союза», — сказал Гарибашвили.
«Я хочу напомнить вам о войне, которая была у нас в 2008 году [с Россией]. В то время, к сожалению, мы не видели того единства, которое есть сегодня [с Украиной]. Мы приветствуем это единство. Это замечательно. Это очень сильная реакция всего мира, цивилизованного мира», — отметил он.
Гарибашвили также отметил, что более 80 процентов населения Грузии поддерживают идею о том, что «Грузия должна стать членом европейской семьи». «Опять же, это не [просто] выбор нашего правительства. Мы стремились, мы веками пытались сблизиться с Европейским Союзом. Мы веками пытались стать частью цивилизованного мира. Теперь нам нужно оправдать ь ожидания нашего народа, потому что с нашей точки зрения того, мы очень верны европейским ценностям и принципам», — заключил премьер-министр Грузии.