Նվազագույն սպառողական զամբյուղը 4 տարում կրկնապատկվել է, իսկ կենսաթոշակներն աննշան են բարձրացվել։ Այս մասին մայիսի 25-ի քննարկման ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ իշխանությունները պետք է ինդեքսավորեին թոշակներն ու նպաստները, սակայն մերժեցին «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությունը՝ պատճառաբանելով հետպատերազմյան իրավիճակը, կորոնավիրուսը, փողի բացակայությունը եւ այլն, բայց հետո պարզվեց, որ վերջին ամսվա ընթացքում ոստիկանները 3 մլրդ դրամի պարգեւավճար են ստացել:
«Այդ փողերով կարելի էր 10 տոկոսով բարձրացնել աղքատության նպաստի չափը։ Իշխանությունները կշարունակեն այդպես ծախսել փողերը, բայց թոշակների բարձրացման համար րտարբերակներ չեն գտնի: Բնակչության անապահով շերտերը գնալով ավելի ու ավելի վատ են ապրում»,- հավելեց Ավետիսյանը։ Նշենք, որ մեծ թվով ոստիկաններին դեմ էր հանդես գալիս նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը, բայց՝ ընդդիմադիր եղած ժամանակ:

Минимальная потребительская корзина за 4 года удвоилась, а пенсии повысились очень незначительно. Об этом во время обсуждения 25 мая заявил депутат от блока «Армения» Тадевос Аветисян.
Он напомнил, что власти должны были индексировать пенсии и пособия, но отвергли инициативу блока «Армения», мотивируя это поствоенной ситуацией, коронивирусом, отсутствием денег и так далее, но потом выяснилось, что за последний месяц полиция получила премии в размере 3 млрд. драмов.
«За эти деньги можно было на 10% поднять сумму пособия по бедности. Власти продолжат так растрачивать деньги, но не будут находить вариантов для повышения пенсий. С каждым днем необеспеченные слои населения живут все хуже и хуже», – добавил Аветисян.
Отметим, что против большого числа полицейских выступал и Никол Пашинян, правда, в бытность оппозиционером.