Իրանի հարցով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Մալլին հայտարարել է Թեհրանի դեմ «պատժամիջոցների սահմանափակ վերացման» հնարավորության մասին՝ միջուկային ծրագրից հրաժարվելուն ուղղված նրա քայլերի խրախուսման համար:
«Մենք, ինչպես եւ մեր եվրոպացի գործընկերները, համոզված ենք, որ կարող ենք պատժամիջոցների սահմանափակ թուլացում տրամադրել՝ Իրանի միջուկային ծրագրի կանգնեցմանը եւ սահմանափակմանն ուղվված կարեւոր քայլերի դիմաց»,- ասել է Մալլին Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում լսումների ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ ընդ որում, ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն կարող են «շարունակել օգտագործել մնացած պատժամիջոցները եւ մեր տրամադրության տակ եղած այլ գործիքներ՝ ճնշում գործադրելու եւ Իրանի այլ վտանգավոր քայլերի վրա կենտրոնանալու համար»:

Спецпредставитель США по Ирану Роберт Малли заявил о возможности «ограниченного снятия санкций» против Тегерана для поощрения его шагов по отказу от ядерной программы.
«Мы, как и наши европейские партнеры, убеждены, что мы можем предоставить ограниченное облегчение санкций в обмен на то, чтобы Иран предпринял важные шаги по сворачиванию и ограничению своей ядерной программы», - сказал Малли на слушаниях в сенатском комитете по иностранным делам.
По его словам, при этом США и ЕС могут «продолжать использовать остающиеся санкции и другие имеющиеся в нашем распоряжении инструменты для оказания давления и нацеливаясь на другие опасные действия (Ирана)».