Մինչ Միացյալ Նահանգները եւ նրա դաշնակիցները ավելի ու ավելի ժամանակակից զենք են մատակարարում Ուկրաինային, Վաշինգտոնը բանակցություններ է վարում Կիեւի հետ հակամարտության սրման վտանգի շուրջ, եթե վերջինս հարված հասցնի Ռուսաստանի խորը տարածքին:
Reuters-ը, վկայակոչելով աղբյուրներին, հաղորդում է, որ բավական զգայուն բնույթ կրող քննարկումները, որոնց մասին նախկինում չի հաղորդվել, ուկրաինական ուժերին մատակարարվող զենքի օգտագործման աշխարհագրական սահմանափակումներ չեն դնում: Սակայն խոսակցություններն ուղղված են էսկալացիայի ռիսկի ընդհանուր ըմբռնման հասնելուն, հայտնել են ամերիկացի երեք պաշտոնյաներ եւ դիվանագիտական աղբյուրներ:
«Մենք մտահոգված ենք էսկալացիայի պատճառով, բայց դեռ չենք ուզում աշխարհագրական սահմանափակումներ դնել կամ նրանց ձեռքերը չափազանց ամուր կապել այն հարցում, ինչ մենք տալիս ենք»,- ասել է աղբյուրը:
Ջո Բայդենի վարչակազմը եւ ԱՄՆ դաշնակիցները գնալով ավելի հաճախ են պատրաստ Ուկրաինային տրամադրել ավելի մեծ հեռահարության սպառազինություն, ներառյալ՝ M777 հաուբիցներ: Անցյալ շաբաթ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ Դանիան Ուկրաինային «Հարպուն» հականավային հրթիռներ կտրամադրի, դա ավելի կընդլայնի Կիեւի հնարավորությունները։
ԱՄՆ պաշտոնյաներն ասում են, որ Բայդենի վարչակազմը նույնիսկ դիտարկում է Կիեւին բարձր շարժունակության հրետանային հրթիռային M142 համակարգեր (HIMARS) մատակարարելու հարցը, դրանց հեռահարությունը կարող է հասնել մինչեւ հարյուրավոր կիլոմետրերի՝ կախված զինամթերքից:
Սակայն ԱՄՆ հետախուզությունը նաեւ զգուշացրել է աճող ռիսկերի մասին, հատկապես հաշվի առնելով «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ակնհայտ հավակնությունների եւ նրա զինված ուժերի գործողությունների միջեւ եղած անհամապատասխանությունը»: Առաջիկա ամիսներին պատերազմը կարող է գնալ «ավելի անկանխատեսելի եւ պոտենցիալ էսկալացիոն հետագծով,- Սենատի լսումների ժամանակ ասել է Ազգային հետախուզության տնօրեն Ավրիլ Հեյնսը:
ԱՄՆ-ը ուղղակիորեն չի պատերազմում ռուսական ուժերի հետ, սակայն Պենտագոնի հրամանատարները մշտական կապի մեջ են ուկրաինացի առաջնորդների հետ եւ տրամադրում են հետախուզական շատ կարեւոր տվյալներ, որոնք թույլ են տվել Ուկրաինային հարձակվել ռուսական ուժերի վրա ցամաքում եւ ծովում, ասել են ամերիկացի պաշտոնյաները:
ԱՄՆ երկրորդ պաշտոնական ներկայացուցիչն ասել է, որ Վաշինգտոնը եւ Կիեւը ընդհանուր «ըմբռնում» ունեն արեւմտյան որոշ զինատեսակների օգտագործման վերաբերյալ: «Մինչ այժմ մենք շեմերի հետ կապված նույն ալիքի վրա ենք եղել»,- ասել է պաշտոնյան։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը զգուշացրել է Արեւմուտքին, որ Ուկրաինային այնպիսի զենքի մատակարարումը, որը կարող է հարվածել ռուսական տարածքին, «լուրջ քայլ կլինի դեպի անընդունելի էսկալացիա»։

As the United States and its allies supply Ukraine with increasingly sophisticated weapons, Washington is in talks with Kiev about the danger of escalation if the latter strikes deep inside Russia.
According to Reuters, citing sources, the behind-the-scenes discussions, which are highly sensitive and previously unreported, do not place explicit geographic limits on the use of weapons supplied to Ukrainian forces. But the conversations are aimed at reaching a common understanding of the risk of escalation, three U.S. officials and diplomatic sources said.
"We have concerns about escalation and yet still do not want to put geographic limits or tie their hands too much with the stuff we're giving them," said one of the three U.S. officials, speaking on condition of anonymity.
President Joe Biden's administration and U.S. allies are increasingly willing to provide Ukraine with longer-range weapons, including M777 howitzers. The Pentagon's announcement last week that Denmark would supply Ukraine with Harpoon anti-ship missiles would further expand Kiev's capabilities.
U.S. officials say the Biden administration is even considering supplying Kiev with the highly mobile M142 artillery rocket system (HIMARS), which can have a range of hundreds of kilometers depending on the ammunition.
But U.S. intelligence has also warned about growing risks, particularly given a mismatch between Russian President Vladimir Putin's apparent ambitions and the performance of his military. The coming months could put the war on a "more unpredictable and potentially escalatory trajectory," Director of National Intelligence Avril Haines told a Senate hearing this month.
The United States, by design, is not directly combating Russian forces but Pentagon commanders are in constant contact with Ukrainian leaders and have provided critical intelligence that has allowed Ukraine to target Russian troops, on land and at sea, U.S. officials have said.
A second U.S. official said Washington and Kiev have a common "understanding" about the use of certain Western weapons systems. "So far, we've been on the same page about the thresholds," the official said.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov warned the West that supplying Ukraine with weapons capable of hitting Russian territory would be  "a serious step towards unacceptable escalation."