Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նախագահ Լուիս Լակաժե Պոուին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը:
Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունները, անշուշտ, շատ ավելի երկար պատմություն ունեն, իսկ այս 30 տարվա ընթացքում դրանք տեղափոխվել են նաև միջպետական հարթություն և շարունակել զարգանալ փոխըմբռնման, ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ վստահության մթնոլորտում:
Մենք երբեք չենք մոռանա, որ Ուրուգվայը 1965 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է, որով վերահաստատել է մարդու հիմնարար իրավունքների և համամարդկային արժեքների՝ իր ջատագովի համբավը: Ներկայում մեր երկրների կապերը սերտացնող կարևոր գործոն է ցեղասպանությունից հետո Ուրուգվայում ձևավորված հայ համայնքը։
30-ամյա հոբելյանին ընդառաջ կարևորում եմ Երևանում և Մոնտեվիդեոյում դեսպանությունների բացման երկուստեք որոշումը, ինչը վկայում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և ապագային միտված տեսլականի մասին:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ։ Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու բարեկամ Ուրուգվայի հետ փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:

Armenia Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the Oriental Republic of Uruguay Luis Lacalle Pou on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, the press service of Armenia PM reported.
"Your Excellency,
Today marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Oriental Republic of Uruguay.
The friendly relations between our peoples, of course, have a much longer history, and during these 30 years they have also moved to the interstate level, continued to develop in an atmosphere of mutual understanding, common values and mutual trust.
We will never forget that Uruguay was the first country to officially recognize the Armenian Genocide in 1965, reaffirming its reputation as an advocate of fundamental human rights and universal values. At present, the Armenian community formed in Uruguay after the genocide is an important factor that strengthens the ties between our countries.
Ahead of the 30th anniversary, I attach great importance to the mutual decision to open embassies in Yerevan and Montevideo, which testifies to the high-level political dialogue and vision for the future.
I congratulate all of us on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Uruguay. I reaffirm my readiness to strengthen cooperation with friendly Uruguay in all areas of mutual and multilateral interest.