Թուրքիայի առարկությունը Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հարցում, ինչպես նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հռետորաբանությունը մեծապես խաթարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ նոր F-16 կործանիչների գնման գործարքը: Այս մասին Ahval փոդքաստում հայտարարել է Լոուրենս համալսարանի Մերձավոր Արեւելքի պատմության դոցենտ Հովարդ Էյսենշտատը։
Մինչ Անկարայի կողմից  Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության հայտերի արգելափակումը, F-16-ի գործարքի հնարավորություններն ավելի մեծ էին: Նրա խոսքով՝ լավ հնարավորություն կար, որ Բայդենի վարչակազմը կարող էր գործարքը վաճառել Կոնգրեսին, քանի որ այն բխում է ԱՄՆ ազգային շահերից, ասել է նա, բայց հիմա դա դժվար է պատկերացնել: «Ինձ ապշեցնում է, թե որքան վատ է անդրադառնում ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները վերականգնելու Թուրքիայի ցանկության տեսանկյունից»:
Անցյալ տարի Թուրքիան Lockheed Martin-ից 40 նորագույն F-16 կործանիչ եւ գոյություն ունեցող մարտական ​​ինքնաթիռների արդիականացման համար մոտ 80 կոմպլեկտի գնման պաշտոնական հայտ էր ներկայացրել այն բանցի հետո, երբ Վաշինգտոնը նրան դուրս թողեց իր F-35 կործանիչների ծրագրից:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մարտի 17-ին Կոնգրեսին ուղղված նամակում նշել էր, որ F-16-ի հնարավոր վաճառքը բխում է ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի երկարաժամկետ միասնության շահերից։
«Եթե երկու-երեք շաբաթ հետ գնանք, ապա Բայդենի վարչակազմն ակնհայտորեն փորձում էր ինչ-որ միջոց գտնել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններից մնացածը վերականգնելու և պահպանելու համար»,- ասել է Էյսենսշատը:
Սակայն Թուրքիայի ագրեսիվ դիրքորոշումը Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում եւ, մասնավորապես, Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի նկատմամբ դրա ներկայիս վետոն, կտրուկ նվազեցրեց Թուրքիայի առանց այն էլ ցածր հեղինակությունը Կոնգրեսում:ne
Այն, ինչ Էրդողանն իրականում չի հասկացել, դա այն էր, թե ինչպես է աշխատում Կոնգրեսը եւ դրա դերը, ասել է Էյսենսշատը: Նրա խոսքով՝ Թուրքիան կարծում է, որ ԱՄՆ-ն սխալ է հասկանում, թե որքան արժեքավոր է Թուրքիան։ «Թուրքական վերնախավը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն Թուրքիայի կարիքն ավելի շատ ունի, քան Թուրքիան՝ ԱՄՆ-ի»։
Էյսենսշատն ասել է, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության որոշումների կայացումմ այժմ հիմնականում կենտրոնացած է նախագահության շուրջ, այլ ոչ թե արտաքին գործերի նախարարության եւ պրոֆեսիոնալ դիվանագետների վրա: «Եւ այդ պատճառով կարծում եմ, որ Թուրքիայի որոշումը կապված է արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից որոշակի հավակնությունների եւ իշխող ԱԶԿ-ի ներքին հավակնությունների հետ»,- ասել է նա:

Возражение Турции против вступления Швеции и Финляндии в НАТО, а также недавняя риторика президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в значительной степени сорвали сделку с Конгрессом США по закупке новых истребителей F-16. Об этом в подкасте Ahval заявил доцент кафедры истории Ближнего Востока .Университет Лоуренса Говард Эйссенштат.
До того, как Анкара заблокировала заявки Швеции и Финляндии на членство, шансы на сделку по F-16 были выше. По его словам, был хороший шанс, что администрация Байдена сможет продать сделку Конгрессу как отвечающую национальным интересам США, но сейчас это трудно себе представить. «Меня поражает, насколько плохо это обыгрывается с точки зрения желания Турции перезагрузить отношения с США».
В прошлом году Турция подала официальную заявку на покупку 40 новейших истребителей F-16 и почти 80 комплектов для модернизации существующих боевых самолетов у корпорации Lockheed Martin после того, как Вашингтон исключил ее из программы закупки истребителей-невидимок F-35.
В письме Конгрессу от 17 марта Госдепартамент США заявил, что возможная продажа F-16 отвечает интересам США и долгосрочного единства НАТО.
«Если мы вернемся на две или три недели назад, администрация Байдена явно пыталась найти какой-то способ восстановить и сохранить то, что осталось от турецко-американских отношений», — сказал Эйссенштат.
Но агрессивная позиция Турции в восточном Средиземноморье и, в частности, ее нынешнее вето в отношении Финляндии и Швеции резко снизили и без того низкий авторитет Турции в Конгрессе.
Чего Эрдоган на самом деле не понял, так это того, как работает Конгресс и его роль, сказал Эйссенштат. По его словам, Турция считает, что Соединенные Штаты неправильно понимают, насколько ценна Турция. «Турецкая элита считает, что Соединенные Штаты нуждаются в Турции больше, чем Турция нуждается в Соединенных Штата».
Эйссенштат сказал, что принятие решений во внешней политике Турции в настоящее время в значительной степени сосредоточено вокруг президентства, а не министерства иностранных дел и профессиональных дипломатов. «И по этой причине я думаю, что решение Турции связано с определенными амбициями с точки зрения внешней политики и внутренними амбициями правящей (Партии справедливости и развития) ПСР», — отметил он.