«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Գյումրիում պապիկների նկատմամբ իբր բռնություն գործադրելու շինծու գործով, ինչպես հայտնի է, 7 մեղադրյալ կա, 5-ը կալանավորված: Այդ թվում` դաշնակցական չորս երիտասարդներ՝ Տարոն Մանուկյանը, Գոռ Սարգսյանը, Արսեն Մարտոյանը, Գեւորգ Մուրադյանը, ովքեր մի քանի շաբաթ է գտնվում են «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում։
Հիշեցնենք, որ 2019-ի օգոստոսից «Արթիկ» ՔԿՀ պետը Արման Մելքոնյանն է՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանի որդին: Նա հայտնի է ընդդիմադիրների նկատմամբ իր ընդգծված բացասական վերաբերմունքով։ Մեր աղբյուրներն ասում են, որ բանտապետ որդին էլ է փորձել հետ չմնալ հորից եւ հրահանգել է երես չտալ ընդդիմադիր երիտասարդներին, ինչը նշանակում է, որ նախնական կալանքը կիրառում են որպես պատժամիջոց եւ փորձում են առավել խիստ ռեժիմում պահել կոնկրետ այս կալանավորվածներին, քան պահում են մյուս կալանավորներին:
Դա կարող է արտահայտվել սննդի ու հանձնուքի թույլատրություններում, հեռուստացույց եւ բարեկարգ խցի փոխարեն անբարեկարգ խցում պահելու, տեսակցությունները արգելելու եւ այլ մեթոդներով: Անգամ ներքնակների ու մահճակալների փափուկ ու չոր լինելու հարցում, կալանավայրի ադմինիստրացիան խտրականություն է դնում եւ արտոնյալ պայմաններ ստեղծում կամ զրկում այդ պայմաններից»:

Как известно, по сфальсифицированному делу о якобы имевшем место насилии в отношении бабушек и дедушек в Гюмри есть 7 обвиняемых, 5 из них арестованы. В том числе четверо молодых людей из АРФД: Тарон Манукян, Гор Саргсян, Арсен Мартоян, Геворг Мурадян, которые уже несколько недель находятся в уголовно-исполнительном учреждении «Артик». Об этом пишет газета «Грапарак».
«Напомним, что с августа 2019 года начальником УИУ «Артик» является Арман Мелконян, сын депутата от «Гражданского договора» Гагика Мелконяна. Он известен своим ярко выраженным негативным отношением к оппозиции. По нашим данным, сын-начальник тюрьмы тоже постарался не отставать от отца и дал указание не баловать оппозиционную молодежь, а значит, они используют СИЗО как санкцию и стараются держать конкретно этих арестантов в более строгом режиме, чем других заключенных.
Это может проявляться в выдаче продуктов и посылок, в содержании камеры в плохом состоянии вместо обеспечения телевизором и благоустроенной камерой, в запрете свиданий и так далее. Даже когда матрасы и кровати мягкие и сухие, тюремная администрация проявляет дискриминацию и создает льготные условия или лишает их этих условий», - пишет газета «Грапарак».