Մայիսի 28-ից «Սբերբանկ»-ը նվազեցրել է ֆիզիկական անձանց հիմնական ավանդների տոկոսադրույքները, հետեւում է բանկի կայքի նյութերից։
Այժմ «Սբերբանկ»-ում ավանդների առավելագույն տոկոսադրույքը 9.5 տոկոս է կազմում, մինչդեռ նախկինում այն հասնում էր 12 տոկոսի:
«Սբերբանկ»-ը նաեւ նվազեցրել է սպառողական վարկերի տոկոսադրույքները 2 տոկոսային կետով , ասվում է վարկային կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։ Այժմ նվազագույն տոկոսադրույքը 15.9 տոկոս է, ավելի վաղ այն 17.9 տոկոսի էր հասնում:
Մայիսի 30-ից բանկը կնվազեցնի նաեւ հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները՝ նվազեցումը կկազմի մինչեւ 3.3 տոկոսային կետ՝ կախված բնակարանային վարկի կոնկրետ ծրագրից: Ավարտված եւ կառուցվող բնակարանների ձեռքբերման հիմնական հիփոթեքային ծրագրերի տոկոսադրույքը կկազմի տարեկան 10.9 տոկոսից սկսած (նախկինում՝ 13.9 տոկոսից): Վարկային կազմակերպությունը նախատեսում է նաեւ նվազեցնել մի շարք հիփոթեքային ծրագրերի կանխավճարը. այժմ այն կկազմի գույքի արժեքի 15 տոկոսը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Ռուսաստանի բանկը կրկին իջեցրեց տոկոսադրույքը, ինչը նաեւ թույլ տվեց մեզ նվազեցնել սպառողական եւ բնակարանային վարկերի տոկոսադրույքները բոլոր կատեգորիաների հաճախորդների համար»,- ասել է «Սբերբանկ»-ի վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Կիրիլ Ցարեւը, ում խոսքերը մեջբերվում է հաղորդագրության մեջ:

Сбербанк с 28 мая снизил ставки по основным вкладам физических лиц, следует из материалов на сайте банка.
Теперь максимальная ставка по вкладам у Сбербанка составляет 9,5%, тогда как ранее она достигала 12%.
Сбербанк также снизил ставки по потребительским кредитам на 2 процентных пункта (п.п.), говорится в сообщении кредитной организации. Теперь минимальная ставка составляет 15,9%, ранее она достигала 17,9%.
Банк также с 30 мая снизит ставки по ипотеке - сокращение составит до 3,3 п.п. в зависимости от конкретной программы жилищного кредитования. Ставка по базовым ипотечным программам на приобретение готового и строящегося жилья составит от 10,9% годовых (ранее - от 13,9%). Кредитная организация также планирует снизить размер первоначального взноса по ряду ипотечных программ - теперь он составит от 15% стоимости недвижимости, передает «Интерфакс». https://www.interfax.ru/
«Банк России вновь снизил процентную ставку, что позволило нам также снизить ставки по потребительским и жилищным кредитам для всех категорий клиентов», - заявил первый зампред правления Сбербанка Кирилл Царёв, слова которого приводятся в сообщении.
Совет директоров Банка России на внеочередном заседании 26 мая принял решение снизить ключевую ставку на 300 базисных пунктов (б.п.), до 11% годовых. До этого, 29 апреля, ЦБ снизил ставку так же на 300 б.п., до 14%, 8 апреля - тоже на 300 б.п., до 17%. Банк России резко повысил ставку - с 9,5% до 20% - 28 февраля в ответ на рост девальвационных и инфляционных рисков. В марте сохранил ее на уровне 20%.