Siemens-ը Եգիպտոսում 2000 կմ երկարությամբ արագընթաց երկաթուղի կկառուցի։ Այս մասին հայտարարել է գերմանական Siemens Mobility ընկերությունը։ Պայմանագիրը նախատեսում է 15 տարով սպասարկում եւ 8 երկաթուղային կայարանների կառուցում, գրում է Deutsche Welle-ը։
Siemens Mobility-ն աշխատում է այս մեգա նախագծի վրա եգիպտական ​​Orascom Construction եւ The Arab Contractors շինարարական ընկերությունների հետ համատեղ: Siemens-ի դուստր ձեռնարկության մասնաբաժինը նախագծում կազմում է 8,1 միլիարդ եվրո, որը ներառում է 2,7 միլիարդ եվրոյի նախնական պայմանագիր առաջին գծի համար, որը ստորագրվել է 2021 թվականին։
Շուրջ 2000 կիլոմետր երկարությամբ արագընթաց երկաթուղիների ժամանակակից ցանցը կմիացնի երկրի 60 քաղաք։ Գնացքներն այս գծով կկարողանան շարժվել ժամում մինչեւ 230 կիլոմետր արագությամբ։ Ըստ Siemens Mobility-ի՝ Եգիպտոսի բնակչության մոտավորապես 90 տոկոսը կկարողանա օգտվել նոր երկաթուղային ցանցից: Նոր երկաթուղային ցանցը ամբողջությամբ էլեկտրիֆիկացված կլինի՝ 70 տոկոսով նվազեցնելով CO2-ի արտանետումները։

Germany's Siemens Mobility, a subsidiary of conglomerate Siemens, has signed a contract with the Egyptian government to build a 2,000-kilometer high-speed rail network.
On Saturday evening, it announced that it will deliver 41 high-speed trains, 94 regional trains and 41 freight locomotives to the country. The contract also calls for the construction and maintenance of eight train stations over 15 years, Deutsche Welle reported.
Siemens Mobility is working on this megaproject together with the Egyptian construction companies Orascom Construction and The Arab Contractors. The Siemens subsidiary's share of the project is 8.1 billion euros, which includes an initial contract of 2.7 billion euros for the first line, signed in 2021.
The state-of-the-art high-speed rail network, about 2,000 kilometers long, will connect 60 cities across the country. Trains will be able to move along this line at speeds of up to 230 kilometers per hour. According to Siemens Mobility, use of the new rail network will be available to about 90 percent of Egypt's population. According to the company, the new rail network will be fully electrified, which will reduce CO2 emissions by 70 percent compared to existing bus or car transportation.