Siemens-ը Եգիպտոսում 2000 կմ երկարությամբ արագընթաց երկաթուղի կկառուցի։ Այս մասին հայտարարել է գերմանական Siemens Mobility ընկերությունը։ Պայմանագիրը նախատեսում է 15 տարով սպասարկում եւ 8 երկաթուղային կայարանների կառուցում, գրում է Deutsche Welle-ը։
Siemens Mobility-ն աշխատում է այս մեգա նախագծի վրա եգիպտական ​​Orascom Construction եւ The Arab Contractors շինարարական ընկերությունների հետ համատեղ: Siemens-ի դուստր ձեռնարկության մասնաբաժինը նախագծում կազմում է 8,1 միլիարդ եվրո, որը ներառում է 2,7 միլիարդ եվրոյի նախնական պայմանագիր առաջին գծի համար, որը ստորագրվել է 2021 թվականին։
Շուրջ 2000 կիլոմետր երկարությամբ արագընթաց երկաթուղիների ժամանակակից ցանցը կմիացնի երկրի 60 քաղաք։ Գնացքներն այս գծով կկարողանան շարժվել ժամում մինչեւ 230 կիլոմետր արագությամբ։ Ըստ Siemens Mobility-ի՝ Եգիպտոսի բնակչության մոտավորապես 90 տոկոսը կկարողանա օգտվել նոր երկաթուղային ցանցից: Նոր երկաթուղային ցանցը ամբողջությամբ էլեկտրիֆիկացված կլինի՝ 70 տոկոսով նվազեցնելով CO2-ի արտանետումները։

Немецкая компания Siemens Mobility, дочерняя фирма конгломерата Siemens, подписала контракт с правительством Египта на строительство 2000-километровой сети высокоскоростных железных дорог. Вечером в субботу, 28 мая, она объявила, что поставит в эту страну 41 высокоскоростной поезд, 94 региональных поезда и 41 грузовой локомотив. Контрактом также предусмотрено строительство восьми железнодорожных станций и их техническое обслуживание в течение 15 лет, передает «Немецкая волна».
Siemens Mobility работает над реализацией этого мегапроекта совместно с египетскими строительными компаниями Orascom Construction и The Arab Contractors. Доля дочерней компании Siemens в проекте составляет 8,1 млрд евро, что включает первоначальный контракт на 2,7 млрд евро для первой линии, подписанный в 2021 году.
Современная сеть высокоскоростных железных дорог протяженностью около 2000 километров соединит 60 городов страны. Поезда будут способны двигаться по этой линии со скоростью до 230 километров в час. По данным Siemens Mobility, пользование новой железнодорожной сетью будет доступно примерно для 90 процентов населения Египта. Как заявила компания, новая железнодорожная сеть будет полностью электрифицирована, благодаря чему выбросы CO2 в атмосферу сократятся на 70% по сравнению с существующим автобусным или автомобильным транспортом.