«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, մայիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցած բազմահազարանոց հանրահավաքին զուգահեռ, մարդաշատ երթ ու հանրահավաք տեղի ունեցավ նաև Ստեփանակերտում, որտեղ նույնպես բազմահազար արցախցիներ իրենց դժգոհությունն էին հայտնում վերջին շրջանում տեղի ունեցող գործընթացներից։ «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքի բազմամարդությունն ու հուժկու էներգետիկան լրջորեն անհանգստացրել են ՀՀ իշխանություններին։
Նրանց հատկապես նյարդայնացրել են Վերածննդի հրապարակում իրենց հասցեին հնչած կոշտ հայտարարություններն ու դատապարտող կոչերը։ Արցախյան մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, չնայած Արցախում գոյություն ունեցող ռազմական դրությանը և հանրահավաքների սահմանափակումներին, Արցախի քաղաքական ուժերն առաջիկայում պատրաստվում են նմանօրինակ տարբեր ակցիաներ կազմակերպել՝ այդ կերպ արտահայտելով իրենց վերաբերմունքն ու հստակ դիրքորոշումը ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականության վերաբերյալ։
Ճիշտ է, ինչպես մեզ ասաց մեր զրուցակիցներից մեկը, նշված գործողությունները չեն կրի ինտենսիվ բնույթ, սակայն այդ կերպ արցախցիներն իրենց ազդակներն են փոխանցելու Ֆրանսիայի հրապարակում տեղի ունեցող գործողություններին։ Արցախում հասկացել են, որ Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների հետ ոչ մի կերպ հույս կապել չի կարելի, և «Արցախի ադրբեջանականացումը» կանխելու համար Հայաստանում միանշանակ պետք է լինի իշխանափոխություն»:

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: As it is known, in parallel with the rally of thousands on May 28 in Yerevan, a crowded march and rally also took place in [the Artsakh (Nagorno-Karabakh) capital] Stepanakert, where similarly thousands of Artsakh residents were expressing their dissatisfaction with the processes taking place in recent period.
According to Past newspaper’s information, the huge crowd and strong energy of the rally in Stepanakert has seriously worried the RA authorities. They were especially irritated by the harsh statements and condemning calls made to them at the Renaissance Square [in Stepanakert].
According to our Artsakh sources, despite the current martial law and the restrictions on rallies in Artsakh, the political forces of Artsakh are going to organize similar actions in the near future, thus expressing their attitude and clear position on the policy pursued by the RA authorities.