Ուկրաինան նաեւ դիմել է Հնդկաստանին՝ որոշ այլ երկրների հետ երկրի հետպատերազմյան անվտանգության երաշխավորներից մեկը դառնալու առաջարկով, հայտնում է The Hindu-ն՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Հնդկաստանը ակտիվ մասնակցություն կունենա հետպատերազմյան շինարարությանը։ Մենք նաեւ ակնկալում ենք ավելի շատ մարդասիրական օգնություն, բժշկական պարագաներ եւ որոշակի տեխնիկական եւ ֆինանսական օգնություն»,- ասել է աղբյուրը։
Մինչ օրս Հնդկաստանից ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ընկերություններից օգնության ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 230 տոննա։ Բացի այդ, մեծ օգնություն են ցուցաբերել դեղագործական ընկերությունները, որոնց կենտրոնակայանները գտնվում են Հնդկաստանում, բայց գրասենյակներ ունեն Ուկրաինայում եւ Արեւելյան Եվրոպայում, ասել է աղբյուրը՝ հավելելով. «Սա առանձին օգնություն է, որը կազմում է մոտ 7-8 միլիոն դոլար»։
Թերթի աղբյուրները հայտնել են նաեւ, որ 2022 թվականին Ուկրաինայի ՀՆԱ-ն կարող է նվազել 30-50 տոկոսով, իսկ գնաճը կարող է հասնել 20 տոկոսի: Հակամարտության հետեւանքով առաջացած ամսական դեֆիցիտը կազմում է գրեթե 5 միլիարդ դոլար, իսկ հակամարտության հետեւանքով վնասվել կամ ավերվել է Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների մինչեւ 30 տոկոսը, որոնց արժեքը կազմում է 100 միլիարդ դոլար։

Украина также обратилась к Индии с предложением стать одним из гарантов послевоенной безопасности страны вместе с некоторыми другими странами, сообщает  The Hindu со ссылкой на дипломатические источники.
«Мы ожидаем, что Индия примет активное участие в послевоенном строительстве. Мы также ожидаем больше гуманитарной помощи, медикаментов, а также некоторой технической и финансовой помощи», - заявил источник издания.
На сегодняшний день общий объем помощи из Индии как от государственных, так и от частных компаний составляет около 230 тонн. Кроме того, большой объем помощи был предоставлен фармацевтическими компаниями, штаб-квартиры которых находятся в Индии, но офисы расположены в Украине и Восточной Европе, отметил источник, добавив: «Это отдельная помощь на сумму около $7-8 млн». .
Источники издания также  сообщили, что в 2022 году ВВП Украины может упасть на 30-50%, а инфляция может достичь 20%. Ежемесячный дефицит, вызванный конфликтом, составляет почти $5 млрд, а в результате конфликта повреждено или разрушено  до 30% инфраструктуры Украины стоимостью $100 млрд.