Հունիսի 21-ին Մինսկում կկայանա ԵՏՄ երկրների վարչապետների հանդիպումը, գրում է ԲԵԼԹԱ-ն։
«Միջկառավարական խորհրդի տետ-ա-տետ հանդիպումը կկայանա հունիսի 21-ին Մինսկում»,- ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իյա Մալկինան։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն ԵՏՄ-ում նույնականացման գործիքներով ապրանքների մակնշման ներդրման, առաջնահերթ եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության եւ ներմուծման փոխարինման հանձնաժողովի ստեղծումը, 2021 թվականին անդրսահմանային շուկաներում մրցակցության վիճակը եւ միջոցառումները։ ձեռնարկվել մրցակցության ընդհանուր կանոնների խախտումները զսպելու նպատակով։

Prime Ministers of the Eurasian Economic Union will meet in Minsk on 21 June, the official representative of the Eurasian Economic Commission, Iya Malkina said, BelTA informs.
"Intergovernmental Council will be held in Minsk on 21 June in full-time format," said Malkina.
"The heads of government will discuss the introduction of marking of goods with identification means in the EAEC, the creation of a commission on cooperation and import substitution in the priority and high-tech industries, the state of competition on cross-border markets in 2021 and measures taken to curb violations of common rules of competition."
In addition, the agenda includes the development of transport infrastructure, digitalization of the economy, e-commerce, customs cooperation and others," the EEC representative added.