Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախատեսում են հինգշաբթի՝ հունիսի 16-ին համատեղ այց կատարել Կիեւ, տեղեկացրել է La Stampa թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ Իտալիայի վարչապետի համար սա կլինի այդ թվում նաեւ երկուշաբթի Իսրայել կատարելիք ուղեւորության արդյունքների քննարկման հնարավորություն։ Ինչպես սպասվում է, Դրագին կհանդիպի Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին, ինչպես նաեւ նախագահ Իցհակ Հերցոգին։ Նախատեսված է նաեւ հանդիպում Պաղեստինի վարչապետ Մուհամեդ Շթայեի հետ։ Իտալիայի վարչապետի Իսրայել այցի գլխավոր թեմաներն են դառնալու հակամարտությունն Ուկրաինայում եւ էներգետիկայի ոլորտում տիրող իրավիճակը, նշել են իտալական լրատվամիջոցները։
Հունիսի 11-ին երեք ղեկավարների Ուկրաինա այցելելու մտադրության մասին տեղեկացրել էր Bild am Sonntag թերթը։ Պարբերականը չէր բացառել, որ կենտրոնական թեմաներն են լինելու Կիեւ սպառազինությունների մատակարարումը եւ աջակցությունն Ուկրաինային՝ Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու հարցում։

Italian Prime Minister Mario Draghi, German Chancellor Olaf Scholz, and French President Emmanuel Macron plan to pay a joint visit to the Ukrainian capital Kyiv on Thursday, La Stampa newspaper reported.
This visit will also be an opportunity for the Italian PM to discuss the results of his trip to Israel on Monday. The main topics of the Draghi’s visit to Israel will be the conflict in Ukraine and the situation in the energy sector, Italian media reported.
On June 11, the Bild am Sonntag newspaper of Germany had announced the intention of the three leaders to visit Ukraine. The paper had not ruled out that the central topics will be the supply of weapons to Kyiv and assistance to Ukraine in obtaining the status of a candidate for EU membership.