Կլիմայագետները հաղորդել են ածխաթթու գազի՝ մթնոլորտում երբեւէ գրանցված ամենաբարձր մակարդակի մասին։ Ներկա պահին դրա պարունակությունը 50 տոկոսով ավելին է մինչինդուստրիալ ժամանակների համեմատ։ Մոլորակի վրա ածխաթթու գազի այսպիսի քանակություն չի եղել վերջին չորս միլիոն տարիներին։
Գիտական մեկնաբան Նիկոլայ Գրինկոն ներկայացրել է իրավիճակը «Москва 24»-ին։
Նրա խոսքով՝ ածխաթթու գազի մեծ քանակությունը վատ  բան է։ Ջերմոցային գազերի գերավելցուկը հանգեցնում է Երկրի գերջերմացման։
Այս խնդրից խուսափելու համար պետք է անցում կատարել էներգիայի մաքուր, վերականգնվող աղբյուրներին։ Դրանց թվում Գրինկոն նշել է ատոմայինը, ջերմամիջուկայինը, արեւի, քամու էներգիաները եւ այլն։ Մենք պետք է պարզապես դադարեցնենք ածխաջուր կորզել երկրակեղեւից ու այն օդ արտանետել, ասել է փորձագետը։
Հավայների Մաունա Լոա դիտարանի ներկայացրած հետազոտությունները ցույց են տվել, որ 2022թ. ածխաթթու գազի խտությունը մթնոլորտում կազմել է 421 մաս՝ 1 միլիոնի հարաբերակցությամբ (ppm)։ Չոր մաքուր օդի նորմը 300 ppm է։
Գրինկոն նշել է, որ նախկինում նույնպես ածխաթթու գազի պարունակությունը Երկիր մոլորակում փոքր չէր։ Այդ շրջանում Երկիրը բարգավաճում էր. դինոզավրերը վերացան, բայց մնացուկային անտառներում դեռեւս ապրում էին փայտե տերեւակերները, գետաձիերը եւ խոտակերների հսկայական քանակություն։ Այնուհետեւ ի հայտ եկան մարդու նախնիները՝ ավստրալոպիթեկները։

Climatologists have reported the highest levels of carbon dioxide ever recorded in the atmosphere.
At the moment, its content is 50% higher than the pre-industrial level. This amount of CO2 has not been present on the planet for the last four million years.
Scientific commentator Nikolai Grinko commented to "Moskva 24" on the situation.
According to him, a lot of CO2 is bad. The overabundance of greenhouse gases leads to the overheating of the Earth.
To avoid this problem we need to switch to clean, renewable energy sources. Among them, Grinko listed: nuclear, thermonuclear, solar, wind, tidal, and others. We just need to stop pulling carbon out of the Earth's crust and releasing it into the air, the expert said.
Research conducted by the Mauna Loa Observatory in Hawaii showed that in 2022 the concentration of carbon dioxide in the atmosphere was 421 parts per million (ppm). The norm for dry clean air is 300 ppm.
At the same time, Grinko pointed out that previously the content of carbon dioxide on the planet was not insignificant. At that time, the Earth was thriving: the dinosaurs are extinct, but the relict forests were inhabited by tree sloths, hippos, and a huge number of herbivores. Then came the human ancestors, the Australopithecines.