Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հունիսի 17-ի նիստում փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի համաձայն շահառուներին հատուցման գումարների վճարման գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու, ըստ շահառուների կարգավիճակի վճարված դրոշմանիշային վճարի գումարների վերադարձման գործընթացը հստակեցնելու նպատակով:
Որոշմամբ հստակեցվում են հատուցում ստացող շահառուի մահվան դեպքում անհրաժեշտ տեղեկատվության ստացման, այդ շահառուի մասով հատուցման գումարը այլ շահառուների մեջ բաժանելու և վճարելու, պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող կամ զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, ներառյալ նրանց, ովքեր հանդիսանում են նաև անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար, հաշվետու օրացուցային տարվա համար դրոշմանիշային վճարի գումարները հետ վերադարձնելու ժամկետների սկզբի և ավարտի որոշման ընթացակարգերը:
Առաջարկվում է նաև այդ գործընթացում մի շարք փաստաթղթերի և տեղեկությունների ներկայացման պահանջները չկիրառել այն անձանց նկատմամբ, ովքեր արդեն իսկ հանդիսանում են հիմնադրամի շահառուներ: Դրոշմանիշային վճարի գումարները հետ վերադարձնելու համար անհրաժեշտ ժամկետ է սահմանվում մինչև 15 աշխատանքային օրը։

Правительство Армении на заседании 17 июня внесло изменения и дополнения в одно из своих ранее принятых решений, с целью повышения эффективности процесса выплаты средств компенсаций бенефициарам, согласно закону «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Армения», уточнения порядка возврата сумм выплаченного гербового сбора в соответствии со статусом бенефициаров.
В решении уточняются порядок получения необходимой информации в случае смерти бенефициара, получающего компенсацию, распределения и выплаты суммы возмещения между другими бенефициарами по части данного бенефициара и т.д.
Предлагается также не применять требования по представлению ряда документов и сведений в этом процессе к тем, кто уже является бенефициаром фонда. Срок возврата суммы гербового сбора - до 15 рабочих дней.