ՄԱԿ-ի բոլոր չորս բանաձեւերն ընդունել են Արցախի սուբյեկտայնությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Միեւնույն չէ՝ կա՞ Արցախ, թե՞ ոչ Ադրբեջանի կազմում, թե ոչ։ Արցախի կորուստը կհանգեցնի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի անկանխատեսելի փոփոխությունների։ Պատկերացրեք, որ Արցախ չկա։ Որպես հնարավոր տարբերակ՝ պանթյուրքիզմը կզբաղեցնի գերակա դեր տարածաշրջանում, ինչը կհանգեցնի ներթափանցման Միջին Ասիա, Հյուսիսային Կովկաս, Մերձավոր Արեւելք՝ մինչեւ Չինաստան»,- նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ դիմակայության միջոցներից մեկը փաստերի ուսումնասիրումն եւ խեղաթյուրմանը դիմակայությունն է։ Օրինակ, Ադրբեջանը մշտապես առաջ է տանում ՄԱԿ-ի բանաձեւերի իր մեկնությունները։ «Բոլոր 4 բանաձեւերն ընդունել են Արցախի սուբյեկտայնությունը։ Եվ այդ մասին պետք է ասել։ Դրանցում նշված են «տեղի հայկական ուժերը», ինչը վկայում է սուբյեկտայնության մասին»,- ընդգծել է Բաբայանը։
Նա միաժամանակ նշել է սեփական դիրքերը պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին։ «Շառլ Միշելի ահավոր հայտարարությունները։ Արցախի կոշտ արձագանքից հետո Կլաարը եւ մյսուներն սկսեցին ճշտել եւ ասել, որ այդ նկատի չեն ունեցել։ Իսկ եթե լռես, ամեն բան այլ կերպ կլինի։ Այնպես որ, ամեն բան կախված է մեզանից, մեր քաղաքականությունից։ Շառլ Միշելը եւ մյուսները պետք է մեզանից մեսիջներ ստանան։ Ամբողջ հարգանքով հանդերձ, նրանց խոսքերը օրենք չեն մեզ համար, որովհետեւ սա գոյաբանական պայքար է։ Եվ եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե ընտրություն չկա, խիստ սխալվում է, ընտրություն միշտ կա»,- նշել է արտաքին գործերի նախարարը։

Все четыре резолюции ООН признавали субъектность Арцаха. Об этом заявил в беседе с журналистми глава МИД Республики Арцах Давид Бабаян.
«Не все равно - есть или нет Арцах, в составе Азербайджана или нет. Потеря Арцаха приведет к непредсказуемым изменениям геополитического ландшафта. Представьте, что нет Арцаха. Как возможный вариант, пантюркизм займет главенствующую роль в регионе, что повлечет проникновение в Среднюю Азию, северный Кавказ, Ближний Восток до Китая», - отметил министр.
По его словам, одна из мер противодействия это изучение фактов и противодействие искажению. Например, Азербайджан постоянно продвигает свою интерпретацию резолюций ООН. «Все 4 резолюции признавали субъектность Арцаха. И об этом надо говорить. В них указаны «местные армянские силы», что говорит о субъектности», - подчеркнул Бабаян.
Одновременно он отметил необходимость отстаивать свои позиции. «Ужасные заявления Шарля Мишеля. После жесткой реакции из Арцаха Клаар и другие стали корректировать и говорить, что не то имели в виду. А если молчишь, все иначе. Так что все зависит от нас, от нашей политики. Шарль Мишель и другие должны получать от нас мессиджи. При всем уважении, слова их не закон для нас, потому что это экзистенциальная борьба. И если кому-то кажется, что выбора нет, сильно ошибается – выбор всегда есть», - отметил глава МИД.
Отвечая на вопрос о несколько проазербайджанской позиции ЕС, министр отметил, что у Евросоюза своя геополитическая повестка. «Не надо на кого-то обижаться, надо принимать факты такими, какие они есть. Пусть они говорят как хотят, а мы должны говорить, если что-то неприемлемо. Если же мы проявим малодушие, только тогда все будет кончено», - заявил Бабаян, добавив, что связи некоторых демократических стран с Азербайджаном говорит о морально-психологическом кризисе в мире.