ԵՄ առաջնորդները մտադիր են ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա՝ պատժամիջոցներ սահմանելով երկրի ոսկու դեմ։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրի տրամադրած տեղեկատվությունը։
Դեռ պարզ չէ՝ կվերաբերեն այդ միջոցները ԵՄ երկրներ ռուսական ոսկու ներկրմա՞նը, թե՞ Ռուսաստան թանկարժեք մետաղի մատակարարմանը։
Ոսկու պաշարների սահմանափակումները հակառուսական սահմանափակող միջոցների նոր փաթեթի մաս կլինեն։ Փաստաթղթի վրա աշխատանքները կսկսվեն այս շաբաթ՝ ԵՄ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի շրջանակներում, որը կանցկացվի հունիսի 23-24-ը՝ Մադրիդում։
Գործակալությունը հավելել է, որ գագաթաժողովին մասնակցող երկրների թվում կան այնպիսիք, որոնք պնդում են Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառումը, եւ այնպիսիք, որոնք կոչ են անում կենտրոնանալ նախապես հայտարարված միջոցառումների իրականացման վրա։

Leaders of the European Union intend to put pressure on Russia by introducing sanctions against the country's gold, Reuters reported, citing information from a knowledgeable source.
It is not yet clear whether the measures will affect imports of Russian gold to EU countries or deliveries of precious metals to Russia.
Restrictions that apply to gold reserves will be part of a new package of anti-Russian restrictive measures. Work on the document will begin this week during the summit of EU heads of state, which will be held on 23-24 June in Madrid.
The agency added that among the countries participating in the summit are those that insist on imposing new sanctions against Moscow and those that call for focusing on the implementation of previously announced measures.