ԵՄ առաջնորդները մտադիր են ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա՝ պատժամիջոցներ սահմանելով երկրի ոսկու դեմ։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրի տրամադրած տեղեկատվությունը։
Դեռ պարզ չէ՝ կվերաբերեն այդ միջոցները ԵՄ երկրներ ռուսական ոսկու ներկրմա՞նը, թե՞ Ռուսաստան թանկարժեք մետաղի մատակարարմանը։
Ոսկու պաշարների սահմանափակումները հակառուսական սահմանափակող միջոցների նոր փաթեթի մաս կլինեն։ Փաստաթղթի վրա աշխատանքները կսկսվեն այս շաբաթ՝ ԵՄ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի շրջանակներում, որը կանցկացվի հունիսի 23-24-ը՝ Մադրիդում։
Գործակալությունը հավելել է, որ գագաթաժողովին մասնակցող երկրների թվում կան այնպիսիք, որոնք պնդում են Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառումը, եւ այնպիսիք, որոնք կոչ են անում կենտրոնանալ նախապես հայտարարված միջոցառումների իրականացման վրա։

Лидеры стран Евросоюза намерены оказать давление на Россию введением санкций против золота страны. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на информацию, предоставленную от осведомленного источника.
Пока непонятно, коснутся ли меры импорта российского золота в страны Евросоюза или поставок драгоценного металла в Россию.
Ограничение, которые касаются золотых запасов, станут частью нового пакета антироссийских ограничительных мер. Работа над документом начнется на этой неделе в рамках саммита глав государств ЕС, который состоится 23-24 июня в Мадриде.
В агентстве добавили, что среди стран-участниц саммита есть те, которые настаивают на введении новых санкций против Москвы, и те, которые призывают сосредоточиться на осуществлении заявленных ранее мер.