«Մեծ յոթնյակի» եւ ՆԱՏՕ-ի երկրների ղեկավարները հաջորդ շաբաթ կփորձեն ուժեղացնել ճնշումը Ռուսաստանի դեմ՝ Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի պատճառով։ Նրանք կընդգծեն իրենց անհանգստությունը Չինաստանի հետ կապված, չորեքշաբթի հայտարարել են ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Նախագահ Ջո Բայդենը շաբաթ օրը կմեկնի Վաշինգտոնից, որպեսզի Գերմանիայի հարավում հանդիպի G7-ի երկրների ղեկավարների հետ, այնուհետեւ կմեկնի Մադրիդ՝ մասնակցելու գագաթաժողովին, որտեղ ՆԱՏՕ-ն կհամաձայնեցնի նոր պարտավորությունները զինված ուժերի տեղակայման հետ կապված, իսկ Վաշինգտոնը կհայտարարի եվրոպական անվտանգության ամրապնդման քայլերի մասին։
Պաշտոնական անձանց խոսքերով՝ Ավստրալիայի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի եւ Նոր Զելանդիայի ղեկավարներին ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի աշխատանքներին ներառելն ուղղված էր այն բանին, որպեսզի ցույց տրվի, որ պատերազմն Ուկրաինայում Չինաստանից չի շեղել արեւմտյան երկրների ուշադրությունը։
Սպասվում է, որ G7-ի ղեկավարները կդիտարկեն նաեւ Չինաստանի տնտեսական գործողությունները, որը վերջին տարիներին իրեն ավելի ագրեսիվ է պահում, ասել է աշխատակազմի աշխատակիցներից մեկը։
«Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը ակտիվացրել է մեր գործընկերային հարաբերություններն ամբողջ աշխարհում,- ասել է երկրորդ աղբյուրը։- Դա նաեւ ցույց է տալիս, որ Ուկրաինան մեզ չի ստիպում շեղել մեր հայացքը Չինաստանից։ Իրականում ուղիղ հակառակն է»։
Նոր ռազմավարական հայեցակարգը, որը պետք է հավանության արժանացնեն ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները, ուղղված է լինելու ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Չինաստանից բխող սպառնալիքների վերացմանը, ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երկու հանդիպումների ժամանակ հանդես կգա վիրտուալ ձեւաչափով։ Նա կներկայացնի Կիեւի ռազմական պլանները եւ կնշի անվտանգության ոլորտում տրամադրվելիք օգնությունը, որն անհրաժեշտ է  իր երկրին Ռուսաստաի դեմ պայքարում, ասել են աշխատակազմի ներկայացուցիչները։
Բայդենը երկկողմ հանդիպում կունենա Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ, որի երկիրն այս տարի նախագահում է G7-ում, ինչպես նաեւ Մադրիդում կհանդիպի Իսպանիայի նախագահ Պեդրո Սանչեսի եւ Իսպանիայի թագավորի հետ, տեղեկացրել են պաշտոնատար անձինք։
Աղբյուրները չեն հաստատել Բայդենի եւ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի երկկողմ հանդիպման պլանները։ Թուրքիան արգելակում է ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության պլանները, բայց զրուցակիցներից մեկը նշել է, որ Վաշինգտոնը համոզված է, որ Թուրքիայի մտավախությունները հաշվի կառնվեն, եւ կոնսենսուսը ձեռք կբերվի։

Лидеры стран «Большой семерки» и альянса НАТО на следующей неделе соберутся вместе, чтобы выработать новые способы усиления давления на Россию в связи с продолжающейся войной в Украине, подчеркнув при этом свою сохраняющуюся обеспокоенность по поводу Китая, заявили в среду высокопоставленные представители администрации США, передает «Голос Америки».
Президент Джо Байден в субботу вылетит из Вашингтона, чтобы встретиться с лидерами стран G7 на юге Германии, а затем отправится в Мадрид на саммит, на котором НАТО согласует новые обязательства по размещению вооруженных сил, а Вашингтон объявит о шагах по укреплению европейской безопасности.
По словам официальных лиц, включение лидеров Австралии, Японии, Южной Кореи и Новой Зеландии в работу саммита НАТО было направлено на то, чтобы показать, что война в Украине не отвлекла внимание западных стран от Китая.
Ожидается, что лидеры G7 также рассмотрят экономические действия Китая, который в последние годы ведет себя еще более агрессивно, сказал один из сотрудников администрации.
«Война России против Украины активизировала наши партнерские отношения по всему миру, — сказал второй источник. - Это также показывает, что Украина не заставляет нас отводить взгляд от Китая. На самом деле, как раз наоборот».
Новая стратегическая концепция, которую должны одобрить лидеры НАТО, будет направлена на устранение угроз, исходящих как от России, так и от Китая, сказал представитель Белого дома.
Президент Украины Владимир Зеленский выступит на обеих встречах в виртуальном формате. Он расскажет о военных планах Киева и озвучит помощь в области безопасности, которая необходима его стране для борьбы с Россией, заявили представители администрации.
Байден проведет двустороннюю встречу с канцлером Германии Олафом Шольцем, чья страна в этом году председательствует в G7, а также встретится в Мадриде с президентом Испании Педро Санчесом и королем Испании, сообщили официальные лица.
Источники не подтвердили планы проведения двусторонней встречи между Байденом и президентом Турции Тайипом Эрдоганом, который блокирует планы Финляндии и Швеции по вступлению в НАТО, но один из собеседников сказал, что Вашингтон уверен, что опасения Турции будут учтены и консенсус может быть достигнут.