Մենք Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում ենք շարունակել երկխոսությունը և առավել ինտենսիվ դարձնել դիվանագիտական ներգրավվածությունը՝ ձգտելով համապարփակ լուծումներ գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող և դրանից բխող բոլոր չկարգավորված հարցերին: Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում նշել է ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Քարին Դոնֆրիդը:
Միացյալ Նահանգները բազմիցս շեշտել է, որ ԼՂ հակամարտությունը չի կարգավորվել, եւ ԼՂ վերջնական կարգավիճակը պետք է հստակեցվի։ Ինչպիսի՞ կարգավիճակը կարող է տեւական խաղաղություն եւ կայունություն ապահովել` երաշխավորելով Լեռնային Ղարաբաղի հայության հիմնարար իրավունքները, եթե Ադրբեջանը ինքնորոշման ցանկացած հնարավորություն բացառում է։
Մենք Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում ենք շարունակել երկխոսությունը և առավել ինտենսիվ դարձնել դիվանագիտական ներգրավվածությունը՝ ձգտելով համապարփակ լուծումներ գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող և դրանից բխող բոլոր չկարգավորված հարցերին։ Այս ջանքերում մենք՝ նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պատրաստ ենք շարունակել մեր աջակցությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, փաստացի, չի գործում, Միացյալ Նահանգները ողջունել է ԵՄ միջնորդությունը Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում։ Վաշինգտոնն ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ռուսաստանի միջնորդության առնչությամբ, որի միջնորդությամբ 2020թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադար հաստատվեց, եւ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժեր տեղակայվեցին։ ԼՂ հակամարտության լուծման եւ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում Ռուսաստանի հետ համագործակցելու հնարավորություններ տեսնու՞մ եք։
Լուծման հասնելու ուղղությամբ առաջընթաց ապահովելու հարցում Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգրավվել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ցանկացած ձևաչափում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում։ Միացյալ Նահանգները բաց է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ քննարկումների համար առ այն, թե միջազգային հանրությունն ինչպես կարող է լավագույնս օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության հասնելու հարցում։
Ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր է առավել ընդգրկուն տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարեկեցություն ապահովելու համար։ Մենք ողջունում ենք հայ-թուրքական երկխոսությունը և գովելի ենք համարում երկու երկրների ներգրավվածությունը՝ տարաձայնությունները դիվանագիտության և երկխոսության ճանապարհով լուծելու հարցում։

Призываем Армению и Азербайджан продолжить диалог и сделать более интенсивной дипломатическую вовлеченность, стремясь к поиску всеобъемлющих решений вопросов, касающихся карабахского конфликта и исходящих из этого неурегулированных проблем. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карин Донфрид.
Соединенные Штаты неоднократно подчеркивали, что карабахский конфликт не урегулирован, и окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть уточнен. Какой статус может обеспечить долгосрочный мир и стабильность, гарантируя при этом фундаментальные права армян Нагорного Карабаха, если Азербайджан исключает любую возможность самоопределения?
Призываем Армению и Азербайджан продолжить диалог и сделать более интенсивной дипломатическую вовлеченность, стремясь к поиску всеобъемлющих решений вопросов, касающихся карабахского конфликта и исходящих из этого неурегулированных проблем. В этих усилиях мы, и в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, готовы и впредь оказывать поддержку Армении и Азербайджану.
Сопредседательство Минской группы ОБСЕ фактически не действует, США приветствовали посредничество ЕС в переговорах Армения – Азербайджан. Какова позиция Вашингтона в связи с посредничеством России, когда именно при ее посредничестве 9 ноября 2020 года было установлено перемирие, и российские миротворцы размещены в Нагорном Карабахе. Видите ли Вы возможности сотрудничества с Россией в процессах урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-азербайджанских отношений?
В вопросе обеспечения прогресса в направлении достижения нужного решения США готовы быть вовлеченными в любой формат с Арменией и Азербайджаном, в том числе в формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Соединенные Штаты открыты для обсуждения со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Россией и Францией, по части того, как международное сообщество может наилучшим образом помочь Армении и Азербайджану в вопросе достижения мира.
Какие перспективы видите в процессе урегулирования отношений Армения – Турция?
Нормализация отношений между Арменией и Турцией важна для обеспечения мира, стабильности и процветания в более широком регионе. Мы приветствуем армяно-турецкий диалог, считаем похвальной вовлеченность двух стран в разрешение разногласий путем дипломатии и диалога.