Բարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր՝ հունիսի 23-ին, ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են) նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշում կայացրեց։
Վարդազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու դիմումը ներկայացրել էին ԲԴԽ անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանը, Դավիթ Խաչատուրյանը եւ Լիպարիտ Մելիքջանյանը։ Կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքը լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցն է։ Վարդազարյանն այդ հարցազրույցում խոսել է ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ տարիքային սահմանափակմամբ պայմանավորված պաշտոնավարման սահմանադրականության հարցի մասին, նշել, թե այդպիսով խախտվել է դատավորի չեզոքության սկզբունքը։
Կարգապահական վարույթ հարուցելու առնչությամբ Վարդազարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը նշել է, որ խորհուրդը կարգապահականի այդ նիստը նշանակելիս ցուցաբերել է շտապողականություն եւ թույլ տվել խախտումներ։ Վարդազարյանն ու Օրբելյանը պնդել են, որ կարգապահական վարույթ հարուցելը քաղաքական դրդապատճառներ ունի։ Նպատակը՝ Վարդազարյանին ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից հեռացնելն է։
Նշենք՝ Օրբելյանը նաեւ պատմել է, որ նիստն անցել է առանց Վարդազարյանի եւ իր ներկայության, չնայած, որ ինքը միջնորդել էր այն հետաձգել։  Փաստաբանը հայտնել է նաեւ, որ իրենք դիմել են դատական դեպարտամենտին՝ պարզելու, թե երբ են գործի նյութերը տրվել խորհրդի անդամներին, որպեսզի հասկանան՝ արդյո՞ք պահպանվել է սահմանված կարգը, համաձայն որի՝ գործի ամբողջ նյութերը ԲԴԽ անդամներին պետք է տրվեր նիստից 10 օր շուտ, ինչը օբյեկտիվորեն չէր կարող լինել այս դեպքում, քանի որ փաստաբանի դիմումները մուտք են եղել հունիսի 14-ին։
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Վարդազարյանը հունիսի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը աղմկահարույց ձայնագրություն է հրապարակել իր, ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի եւ փաստաբան Ստեփան Միքայելյանի՝ 2021 թվականի փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած զրույցից։ Ըստ այդ ձայնագրության՝ Ջհանգիրյանը «համոզում է» Վարդազարյանին՝ հրաժարական ներկայացնել ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից։ Նշենք, որ զրույցը տեղի է ունեցել նախորդ տարի։
Աղմկահարույց ձայնագրությունը Դատախազությունն ուղարկել է Քննչական կոմիտե։ Այսօր հայտնի դարձավ, որ այդ դեպքի առնչությամբ Վարդազարյանը հրավիրվել է ՔԿ՝ բացատրություն տալու։

Высший судебный совет Армении 23 июня принял решение о прекращении полномочий председателя ВСС Рубена Вардазаряна (полномочия временно приостановлены).
Заявление о возбуждении дисциплинарного производства в отношении Вардазаряна подали члены ВСС Григор Бекмезян, Давид Хачатурян и Липарит Меликджанян. Основанием для возбуждения дисциплинарного производства стало интервью, данное одному из СМИ.
В этом интервью Вардазарян говорил о вопросе конституционности пребывания Гагика Джангиряна на должности и.о. главы ВСС, в связи с ограничением по возрасту, отметив, что это нарушает принцип нейтральности судьи.
Что касается возбуждения дисциплинарного производства, то представитель Вардазаряна, адвокат Арам Орбелян отметил, что совет поторопился с назначением заседания по части дисциплинарного производства и допустил нарушения. Вардазарян и Орбелян настаивают на том, что возбуждение дисциплинарного производства имеет политические мотивы. Цель - сместить Вардазаряна с поста председателя ВСС.
Орбелян также рассказал о том, что упомянутое заседание прошло без Вардазаряна и его присутствия, хотя он и ходатайствовал о том, чтобы отложить его. По словам адвоката, они обратились в Судебный департамент для выяснения того, когда материалы по делу были выданы членам совета, чтобы понять, был ли сохранен на самом деле установленный порядок, согласно которому, все материалы дела должны были быть предоставлены членам ВСС за 10 дней до заседания, что объективно не могло произойти в данном случае, поскольку заявления адвоката поступили 14 июня.
Напомним, что временно отстраненный от должности председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян 20 июня опубликовал скандальную запись разговора, который произошел 20 февраля 2021 года между ним, исполняющим обязанности председателя ВСС Гагиком Джангиряном и членом ВСС Степаном Микаеляном, пояснив, что ему взамен на прекращение преследования предложили уйти с поста председателя Высшего судебного совета Армении, заявив, что предложение было сделано от имени премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Скандальную запись Генпрокуратура направила в Следственный комитет Армении. Сегодня стало известно о том, что в связи с данным инцидентом Вардазарян приглашен в СК РА для дачи разъяснения.