Ջո Բայդենը շրջանցել է 907-րդ բանաձևը. ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Նա նաեւ նշել է. ««Freedom Support Act» օրենքի 907-րդ բանաձևն արգելում է ԱՄՆ կառավարությանը Ադրբեջանին օգնություն տրամադրել: Դա հնարավոր է միայն անել այն դեպքում, երբ նախագահը շրջանցում է այդ օրենքը, դրա մասին տեղյակ է պահում Կոնգրեսին և կարող է ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին: Այդպես էլ վարվում են ԱՄՆ բոլոր նախագահները, յուրաքանչյուր տարի՝ սկսած 2002թ.:
2020թ. պատերազմից հետո ռեալ հնարավորություն կար այս գործընթացի դեմն առնելու համար: Թեկնածու Բայդենը ժամանակին նախագահ Թրամփին կոչ էր անում դադարեղնել օգնությունը Ադրբեջանին և այլևս չշրջանցել 907-րդ բանաձևը: Այս հնարավարության պատուհանից մեր համայնքն ու լոբբիստներն ամեն ինչ արեցին օգտվելու համար: Այս առումով նրանք Հայաստանի իշխանություններից որևէ աջակցություն չեն ստանում: Նրանք Վաշինգտոնում միայնակ են պայքարում թուրք-ադրբեջանական լոբբինգի, դեսպանությունների և նավթադոլարների դեմ:

President Joe Biden has bypassed Section 907; the United States will continue to provide military assistance to Azerbaijan. International Studies expert Suren Sargsyan wrote this on Facebook.
"Section 907 of the Freedom Support Act prohibits the US government from providing assistance to Azerbaijan. This can only be done if the president bypasses that law, notifies the Congress about it, and can provide military assistance to Azerbaijan. This is what all US presidents do—every year since 2002.
After the 2020 war [in Artsakh (Nagorno-Karabakh)], there was a real opportunity to counter this process. [Then presidential] candidate Biden was calling on [then-]President Trump to suspend aid to Azerbaijan and no longer bypass Section 907. Our [American Armenian] community and lobbyists did everything to make use of this window of opportunity. In this regard, they do not receive any assistance from Armenia’s authorities. They are fighting alone in Washington against Turkish-Azerbaijani lobbying, embassies, and petrodollars," Suren Sargsyan added.