Եթե Երեւանի հետագա ընդարձակումը չկանգնեցվի, ապա դա կարող է հանգեցնել աղետալի հետեւանքների։ Այս մասին հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է վաստակավոր ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանը։
Ռիսկերը
Երեւանը գտնվում է սեյսմիկ վտանգավոր գոտում, ուստի այստեղ հավաքել երկրի բնակչության մեծ մասին՝ նշանակում է այդ բնակչությանը ենթարկել սպառնալիքի։
Բացի այդ, ռազմական ագրեսիայի դեպքում հեշտ է ոչնչացնել երկրի ռազմավարական օբյեկտները, քանի որ դրանք բոլորը կենտրոնացած են մի տեղում։ Չլինի Երեւանը՝ չի լինի հանրապետությունը։ Սա սխալ է։
Պողոսյանը նկատել է, որ քաղաքաշինությունն ազդում է բոլոր ոլորտների վրա՝ տնտեսության, տրանսպորտի, արդյունաբերության եւ այլն։ Այսօր Երեւանին անմիջականորեն հարող տարածքի հարյուրավոր հեկտարներ են կառուցապատվում։ Դա անմիջապես կփոխի իրավիճակը մայրաքաղաքում բոլոր իմաստներով։
Բացի այդ, բնակելի թաղամասերի շինարարության ժամանակ պետք է նախատեսվի մանկապարտեզների եւ հանրային այլ օբյեկտների որոշակի քանակություն՝ 1 000 մարդու հաշվարկով։
Այսօր նախատեսված 90 հազար մանկապարտեզներից Երեւանի քաղաքապետարանի ռեեստրում 25 հազար մանկապարտեզ է գրանցված։ Այդ խախտումները հանգեցնում են սոցիալական ճգնաժամի եւ աղետի։ Այստեղ լուրջ դեր է հատկացված պետությանը, քանի որ մասնավոր ընկերությունները շահագրգռված են միայն բնակարաններ կառուցել, որոնք կարող են հեշտ ու արագ վաճառել։
Ինչի՞ն պետք է ուշադրություն դարձնել
20 տարով հաստատված Երեւանի զարգացման գլխավոր հատակագծի գործողության ժամկետը լրացել է, եւ այսօր գլխավոր հատակագիծ չկա, նկատվում է կադրերի եւ գիտելիքների պակաս, չկան հստակ հաշվարկներ, չկա առաջիկա 10 տարվա գաղափար, որով կղեկավարվեին քաղաքային իշխանությունները։ Եթե համակարգ չկա, դժվար է հասնել լուրջ արդյունքների։ Ավելին, ամեն ինչ ինքնահոսի է մատնված, ինչը անկառավարելի իրավիճակ է ստեղծում։
Ճարտարապետը նշել է, որ Երեւանի բնակչության թիվը ցերեկային եւ գիշերային ժամերին տարբերվում է. ցերեկը այդ թիվը կրկնապատկվում է՝ հասնելով 2 միլիոնի, ի հաշիվ քաղաքի շրջակա բնակավայրերից եկողների։
Ուստի, փորձագետը կոչ է արել հաշվի առնել բնակչության մասին հենց ցերեկվա տվյալները։ Անհրաժեշտ է մանրամասն ուսումնասիրել բոլոր դետալները (բնակելի ֆոնդը, մանկապարտեզների քանակությունը եւ այլն) եւ միայն դրա հիման վրա որոշում կայացնել։
Երեւանի գլխավոր հատակագիծը նախագծելիս կարեւոր է հաշվի առնել ամբողջ երկրի առանձնահատկությունները։
Թամանյանի նախագծերը ոչ մի ընդհանուր բան չունեն այսօրվա իրողությունների հետ։ Նրա նախագիծը հաշվարկված էր 30-40 տարվա եւ 150 հազար մարդ բնակչության համար։ Թամանյանը կարեւորություն էր տալիս Երեւանի եւ մարզերի ներդաշնակ զարգացմանը։ Բայց քաղաքի բնակչության թվաքանակի կտրուկ աճը հանգեցրեց ամբողջ երկրից ռեսուրսների կորզման։

Если не остановить дальнейшее разрастание Еревана, то это может привести к катастрофическим последствиям. Об этом на встрече с журналистами 24 июня заявил заслуженный архитектор Армении Грач Погосян.
Риски
Ереван находится в сейсмически опасной зоне, поэтому собирать здесь большую часть населения страны означает подвергать это население угрозе.
Кроме того, при военной агрессии легко уничтожить стратегические объекты страны, поскольку все они сконцентрированы в одном месте. Нет Еревана – нет республики. Это ошибка.
Погосян заметил, что градостроительство влияет на все сферы: экономику, транспорт, промышленность и так далее. Сегодня сотни гектаров территории, непосредственно прилегающей к Еревану, застраиваются. Это сразу изменит ситуацию в столице во всех смыслах.
Кроме того, при строительстве жилых кварталов должно быть предусмотрено определенное количество детских садов и других общественных объектов из расчета на 1000 человек.
Сегодня вместо положенных 90 тыс. детских садов в реестре мэрии Еревана числится 25 тыс. детских садов. Эти нарушения приводят к социальному кризису и катастрофе. Серьезная роль здесь отведена государству, поскольку частные компании заинтересованы в строительстве лишь квартир, которые они могут легко и быстро продать.
На что обращать внимание?
Срок действия утвержденного генплана развития Еревана на 20 лет истек, и сегодня нет генплана, наблюдается дефицит кадров и знаний, нет четких подсчетов, нет идеи на ближайшие 10 лет, которой руководствовались бы городские власти. Если нет системы, то сложно добиться серьезных результатов. Более того, все пущено на самотек, что создает неуправляемую ситуацию.
Архитектор пояснил, что численность населения Еревана в дневное и ночное время суток отличается: днем эта цифра удваивается до 2 млн. человек за счет прибывающих из окрестностей города населенных пунктов.
Поэтому эксперт призвал учитывать именно дневные данные населения. Необходимо подробно изучить все детали (жилищный фонд, количество детских садов и так далее) и только на основе этого принимать решения.
При проецировании генплана Еревана важно учитывать особенности всей страны.
Проекты Таманяна не имеют ничего общего с сегодняшними реалиями. Его проект был рассчитан на 30-40 лет и на население в 150 тыс. человек. Таманян придавал важность гармоничному развитию Еревану и областей. Однако последующий резкий рост численности населения города привел к высасыванию ресурсов из всей страны.