Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը եւ ՆԱՏՕ-ն կոալիցիա են հավաքում՝ Ռուսաստանի դեմ պայքարի, իսկ մեծ հաշվով՝ պատերազմի համար, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Իհարկե, մենք իրատեսորեն կնայենք Եվրամիության պահվածքին եւ կհետեւենք այն իրական քայլերին, որոնք նա ձեռնարկում է, եւ ինչպես են թեկնածու երկրները կատարում այդ պահանջները, թե, այնուամենայնիվ, փորձում են ցույց տալ իրենց ինքնուրույնությունը։ Մենք քիչ պատրանքներ ունենք, որ Եվրամիության ներկայիս ռուսաֆոբ լիցքը ինչ-որ կերպ կցրվի կամ կփոխվի տեսանելի, իսկ, անկեղծ ասած, երկարաժամկետ հեռանկարում: Բայց սա այն ուղին է, որն ընտրել են եվրոպացիները»,- ասել է Լավրովը Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ մամուլի ասուլիսում։
«Սա մի ճանապարհ է, որը, ցավոք, հիշեցնում է... Գիտեք, երբ սկսվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, Հիտլերն իր դրոշի տակ հավաքեց եվրոպական երկրների զգալի մասին, եթե ոչ մեծ մասին՝ Խորհրդային Միության դեմ պատերազմի համար: Հիմա նույնպես, այդ թվում Եվրամիությունը, ՆԱՏՕ-ի հետ միասին, հավաքում են այսպիսի առանց այն էլ ժամանակակից կոալիցիա՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պայքարի, իսկ մեծ հաշվով՝ պատերազմի համար։ Այս ամենին մենք շատ ուշադիր կնայենք»,- ընդգծել է ռուս նախարարը։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that the European Union and NATO are putting together a coalition to fight, and by and large, to wage war against Russia, RIA Novosti reported.
"Of course, we will really look at the behavior of the European Union and monitor the real steps it takes and how the candidate countries comply with these demands or still try to show their independence. We have few illusions that the current Russophobic charge of the European Union will somehow dissipate or change in the foreseeable future, or, frankly, in the long term. But this is the path the Europeans have chosen," Lavrov said at a press conference with Azerbaijan's foreign minister.
"This is a path that, unfortunately, resembles... You know, when World War II began, because Hitler gathered a significant part, if not most, of the European countries under his banners for the war against the Soviet Union. Now also the European Union, together with NATO, is putting together such a modern coalition to fight, and to wage war against Russia. We will look at all this very carefully," noted Russian FM.