Մինսկում կայացել է եռակողմ հանդիպում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և ԱՀ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի միջև, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Քննարկվել են երեք երկրների դատախազությունների իրավասությունների շրջանակում Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի արդյունքում առաջացած և դեռևս առկա հումանիտար-իրավական հիմնահարցերի լուծման նոր հնարավորություններ գտնելու, 2021թ. ընթացքում նույն ձևաչափով երկու նախորդ հանդիպումների ընթացքում օրակարգային առանձին հարցերի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն առնչվող խնդիրները:
Կողմերն ընդգծել են գլխավոր դատախազների եռակողմ ձևաչափի պահպանման կարևորությունը որպես տարածաշրջանում կայունության և օրինականության, լարվածության թուլացման և բնակչության առաջնային կենսական իրավունքների և անվտանգության ապահովման նպատակով իրավական ոլորտում շփումները շարունակելու գործուն հարթակ:
Այս առումով շեշտվել է հրադադարի հաստատման մասին 2020թ. նոյեմբերի 10-ի  եռակողմ հայտարարության հումանիտար պահանջների ամբողջական կատարման ուղությամբ ՌԴ գլխավոր դատախազության և անձամբ ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի նախանձախնդիր և հետևողական ջանքերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ չնայած նախորդ եռակողմ հանդիպումների ընթացքում հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում միջադեպերի, դրանց առթիվ իրականացվող քննությունների վերաբերյալ կողմերի միջև օպերատիվ տեղեկատվության միջնորդավորված փոխանակման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ հրադադարի հանցավոր խախտումները շարունակվել են, որոնց արդյունքում եղել են մարդկային կորուստներ, խաղաղ բնակչության համար ստեղծվել են կենսական իրավունքների իրացման, անվտանգության նոր սպառնալիքներ:
Որպես ակնառու օրինակ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը վկայակոչել է Փառուխ բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի իրականացրած գործողությունները, որոնց արդյունքում հայկական կողմից զոհվել է 3 և մարմնական վնասվածքներ ստացել 16 զինծառայող: Արթուր Դավթյանն ընդգծել է ինչպես Փառուխ գյուղում կատարված այդ գործողությունները, այնպես էլ հրադադարի կոպիտ խախտումների մյուս դեպքերը պատշաճ քննության առարկա դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Այդ իրողությունները նաև փաստում են Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների ռեսուրսի գգտագործմամբ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման ձևաչափի արդյունավետությունը բարձրացնելու հրատապ անհրաժեշտությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը  բարձրացրել է հատկապես 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի անկատար մնալու հանգամանքը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանում անհիմն պահվող՝ ադրբեջանական կողմից հաստատված 38 պահվող անձանց շուտափույթ վերադարձը առանցքային նշանակություն ունի կողմերի միջև վստահության վերականգնման, տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման և անվտանգության երաշխիքների ձևավորման համար՝ հատուկ ընդգծելով եռակողմ հայտարարության հումանիտար պահանջները հայկական կողմից լիարժեք կատարված լինելու հանգամանքը:
Հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ռուսական կողմի միջնորդությամբ շարունակել բանակցությունները՝ հումանիտար խնդիրնեը սեղմ ժամկետներում և լիարժեք լուծելու նպատակով:

Within the framework of the competence of the prosecutors of the three countries, they discussed the search for new opportunities for solving the humanitarian and legal problems, resulting from the war unleashed against Karabakh, which still exists today. They also discussed the process of implementing the agreements reached during the two previous meetings in the same format.
The sides highlighted the importance of maintaining the trilateral format of the General Prosecutors as an effective platform to ensure continued legal contacts in the region aimed at ensuring stability, rule of law, de-escalation, as well as fundamental human rights and security.
In this context the efforts of the Prosecutor General's Office of Russia and personally Prosecutor General Krasnov to fully implement the humanitarian requirements of the tripartite statement of November 10, 2020 were noted.
Armenian Prosecutor General Artur Davtyan noted that despite the agreement reached during previous trilateral meetings on the mediation of the exchange of operational information related to the incidents on the line of contact between the Armenian and Azerbaijani armed forces, as well as the ongoing investigations, criminal violations of the cease-fire are still taking place. There have been no casualties. New threats to civilians' vital rights and security have emerged.
As an illustrative example, the Prosecutor General of Armenia mentioned the actions of the Azerbaijani armed forces in the direction of Parukh village, as a result of which 3 soldiers were killed and 16 wounded. Artur Davtyan highlighted the need for a proper investigation into those actions. This also applies to other cases of gross violations of the ceasefire.
According to him, all the aforementioned realities prove the urgent necessity to raise the effectiveness of the format of operative information exchange, using the resources of the representatives of the Russian Prosecutor's Office, located in Karabakh.
Davtyan noted that Point 8 of the tripartite ceasefire statement of November 10, 2020 was not fully implemented. According to him, the speedy return of the 38 Armenians held in Azerbaijan is crucial in restoring confidence between the parties, as well as establishing a final peace in the region and expanding security guarantees. The Prosecutor General highlighted Armenia's full compliance with humanitarian requirements specified in the trilateral statement.
As a result of the meeting, an agreement was reached to continue negotiations with the mediation of the Russian side to solve fully the humanitarian issues. It is planned to solve these issues as soon as possible.