Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան եւ Հարավային Աֆրիկա) միանալու հայտ է ներկայացրել , հայտնում է Tasnim-ը՝ վկայակոչելով ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեին։
Նա հույս է հայտնել, որ Իրանի անդամակցությունը ԲՐԻԿՍ-ին «լրացուցիչ օգուտներ» կբերի երկու կողմերին։ Խաթիբզադեն նշել է, որ ԲՐԻԿՍ-ի երկրների մասնաբաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում 30 տոկոս է կազմում, իսկ խմբում ընդգրկված պետությունների ընդհանուր բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության 40 տոկոսը:
Անցյալ շաբաթ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին ելույթ ունեցավ ԲՐԻԿՍ+ առցանց գագաթաժողովին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով։ Նա հայտարարեց, որ «Իրանի աշխարհաքաղաքական եւ աշխարհատնտեսական դիրքը կարող է այն ԲՐԻԿՍ-ի կայուն եւ հուսալի գործընկերը դարձնել»։
Ասոցիացիային միանալու երկրի ցանկության մասին հայտարարել է նաեւ Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը։ «Մենք ձգտում ենք ազգերի այս խմբի լիիրավ անդամ լինել։ Մենք մթերքների անվտանգ եւ պատասխանատու մատակարար ենք եւ ճանաչված խաղացող կենսատեխնոլոգիայի եւ կիրառական լոգիստիկայի ոլորտում»,- ասել է նա հունիսի 24-ին:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հաստատել է, որ Իրանն ու Արգենտինան դիմել են ԲՐԻԿՍ-ին միանալու համար։ «Մինչ Սպիտակ տանը մտածում էին, թե էլ ինչ անջատեն, արգելեն եւ փչացնեն աշխարհում, Արգենտինան եւ Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հայտ են ներկայացրել»,- գրել է նա Telegram-ում:
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Մոսկվան դրական է վերաբերվում ԲՐԻՍ-ի հնարավոր ընդլայնմանը, սակայն «այդ խնդրին պետք է շատ զգույշ մոտենալ»։ Ռուսական կողմն առաջարկում է ընթացակարգեր եւ պահանջներ սահմանել անդամակցության թեկնածուների համար, ասել է նա։ Ըստ Ուշակովի՝ նախ պետք է որոշակի ձեւաչափեր գտնել, որոնք սկզբնական փուլում թույլ կտան համագործակցել ասոցիացիայի հետ դիտորդի կարգավիճակում։

Iran has applied to join the BRICS group (Brazil, Russia, India, China and South Africa), Tasnim reports citing the official representative of the country's Foreign Ministry, Saeed Khatibzadeh.
He expressed hope that Iran's BRICS membership would bring "additional benefits" to both sides. Khatibzadeh noted that the share of the BRICS countries in world GDP is 30%, and the total population of the states included in the group is 40% of the world's population.
Last week, Iranian President Ebrahim Raisi spoke at the BRICS+ online summit at the invitation of Chinese President Xi Jinping. He said that "Iran's geopolitical and geo-economic position can make it a stable and reliable partner for the BRICS."
Argentine President Alberto Fernandez also announced the country's desire to join the association.
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova confirmed that Iran and Argentina have applied to join the BRICS.
“While the White House was thinking about what else in the world would be turned off, banned and spoiled, Argentina and Iran applied to join the BRICS,” she wrote on Telegram.
Russian presidential aide Yuri Ushakov said that Moscow is positive about the possible expansion of the BRICS, but "this problem must be approached very carefully, carefully." The Russian side proposes to define procedures and requirements for accession candidates, he said. According to Ushakov, first you need to find some formats that at the initial stage will allow you to cooperate with the association as observers.