Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան եւ Հարավային Աֆրիկա) միանալու հայտ է ներկայացրել , հայտնում է Tasnim-ը՝ վկայակոչելով ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեին։
Նա հույս է հայտնել, որ Իրանի անդամակցությունը ԲՐԻԿՍ-ին «լրացուցիչ օգուտներ» կբերի երկու կողմերին։ Խաթիբզադեն նշել է, որ ԲՐԻԿՍ-ի երկրների մասնաբաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում 30 տոկոս է կազմում, իսկ խմբում ընդգրկված պետությունների ընդհանուր բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության 40 տոկոսը:
Անցյալ շաբաթ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին ելույթ ունեցավ ԲՐԻԿՍ+ առցանց գագաթաժողովին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով։ Նա հայտարարեց, որ «Իրանի աշխարհաքաղաքական եւ աշխարհատնտեսական դիրքը կարող է այն ԲՐԻԿՍ-ի կայուն եւ հուսալի գործընկերը դարձնել»։
Ասոցիացիային միանալու երկրի ցանկության մասին հայտարարել է նաեւ Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը։ «Մենք ձգտում ենք ազգերի այս խմբի լիիրավ անդամ լինել։ Մենք մթերքների անվտանգ եւ պատասխանատու մատակարար ենք եւ ճանաչված խաղացող կենսատեխնոլոգիայի եւ կիրառական լոգիստիկայի ոլորտում»,- ասել է նա հունիսի 24-ին:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հաստատել է, որ Իրանն ու Արգենտինան դիմել են ԲՐԻԿՍ-ին միանալու համար։ «Մինչ Սպիտակ տանը մտածում էին, թե էլ ինչ անջատեն, արգելեն եւ փչացնեն աշխարհում, Արգենտինան եւ Իրանը ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հայտ են ներկայացրել»,- գրել է նա Telegram-ում:
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Մոսկվան դրական է վերաբերվում ԲՐԻՍ-ի հնարավոր ընդլայնմանը, սակայն «այդ խնդրին պետք է շատ զգույշ մոտենալ»։ Ռուսական կողմն առաջարկում է ընթացակարգեր եւ պահանջներ սահմանել անդամակցության թեկնածուների համար, ասել է նա։ Ըստ Ուշակովի՝ նախ պետք է որոշակի ձեւաչափեր գտնել, որոնք սկզբնական փուլում թույլ կտան համագործակցել ասոցիացիայի հետ դիտորդի կարգավիճակում։

Иран подал заявку на присоединение к группе БРИКС (Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР), сообщает агентство Tasnim со ссылкой на официального представителя МИД страны Саида Хатибзаде.
Он выразил надежду, что членство Ирана в БРИКС принесет «дополнительные преимущества» обеим сторонам. Хатибзаде отметил, что доля стран БРИКС в мировом ВВП составляет 30%, а совокупное население государств, входящих в группу, — 40% населения мира.
На минувшей неделе президент Ирана Эбрахим Раиси выступил на онлайн-саммите БРИКС+ по приглашению председателя КНР Си Цзиньпина. Он заявил, что «геополитическое и геоэкономическое положение Ирана может сделать его стабильным и надежным партнером БРИКС».
О желании страны присоединиться к объединению заявил и президент Аргентины Альберто Фернандес. «Мы стремимся быть полноправными членами этой группы наций. Мы — безопасный и ответственный поставщик продуктов питания и признанный игрок в области биотехнологий и прикладной логистики», — сказал он 24 июня.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова подтвердила, что Иран и Аргентина подали заявки на вступление в БРИКС. «Пока в Белом доме думали, что бы еще в мире отключить, запретить и испортить, Аргентина и Иран подали заявки на вступление в БРИКС», — написала она в Telegram.
Помощник российского президента Юрий Ушаков заявил, что Москва положительно смотрит на возможное расширение БРИКС, но «к данной проблеме нужно подходить очень осторожно, аккуратно». Российская сторона предлагает определить процедуры и требования к кандидатам на присоединение, сказал он. По мнению Ушакова, сначала нужно найти какие-либо форматы, которые на начальном этапе позволят сотрудничать с объединением в качестве наблюдателей.