Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան մեկ քայլ ավելի մոտ են ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշինքին միանալուն այն բանից հետո, երբ Թուրքիան հրաժարվեց իր առարկություններից, բայց դեռ կարող են խոչընդոտներ լինել, քանի որ որոշ քննադատներ ասում են, որ գործարքն Անկարային վետոյի իրավունք է տալիս արտաքին քաղաքականության մեջ, գրում է Reuters-ը:
Երեք երկրները բեկումնային համաձայնության հասան երեքշաբթի Մադրիդում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում ավելի քան չորս ժամ տեւած բանակցություններից հետո:
Չնայած Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան Մադրիդի գագաթաժողովին «հրավիրվածների» կարգավիճակ կստանան, սակայն նրանց հայտերը պետք է հաստատվեն ՆԱՏՕ-ի բոլոր 30 ներկայիս անդամների կողմից, եւ այդ գործընթացը դեռ կարող է ձգձգվել:
«Շվեդիան կարող է կրկին խնդիրներ ունենալ Թուրքիայի հետ»,- գրում է շվեդական SvD թերթը։ «Քանի որ եթե Թուրքիան դժգոհ է, թե ինչպես է Շվեդիան կատարում համաձայնագրի իր մասը, թուրքական խորհրդարանը կարող է կրկին կանգնեցնել Շվեդիային»:
Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդը, ելույթ ունենալով շվեդական ռադիոյով, ասել է, որ այդ մտավախությունները չափազանցված են: «Կարծում եմ՝ մենք այնքան շատ ենք աշխատել այդ ուղղությամբ, որ նոր խնդիրների առաջացման կապակցությամբ շատ անհանգստանալ պետք չէ», - ասել է նա:
Շվեդ անկախ պատգամավոր եւ նախկին քուրդ մարտիկ Ամինե Կակաբավեն, ում սոցիալ-դեմոկրատական կառավարությունը բազմիցս ապավինել է փակ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ասել է, որ դա «սեւ օր էր Շվեդիայի արտաքին քաղաքականության համար»:
«Դա նաեւ մեծ ճնշում է գործադրում այն մարդկանց վրա, ովքեր ապաստան են խնդրել այս երկրում, բայց այժմ այլեւս իրենց ապահով չեն զգում, քանի որ Շվեդիան վաճառում է իրենց հիմնարար իրավունքները», - ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ Լինդեն պետք է կանգնի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջեւ՝ գործարքը բացատրելու համար, ասել է նա, եւ սպառնացել է անվստահություն հայտնել։ Այնուամենայնիվ, այդ քայլը դժվար թե հաջողություն ունենա, քանի որ օրենսդիրների մեծ մասը կողմ է ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, եւ սեպտեմբերին նրանց ընտրություններ են սպասվում:
Շվեդիան և Ֆինլանդիան նաև կթեթեւացնեն զենքի արտահանման կանոնները եւ սերտորեն կհամագործակցեն Թուրքիայի հետ Անկարայի կողմից հետախուզվող կասկածյալների արտահանձնման հայցերի հարցում:
Շվեդիայի ընդդիմադիր Կանաչների կուսակցության համանախագահ Մարթա Ստենեւին զենքի արտահանման եւ արտահանձնման կանոնների փոփոխությունները մտահոգիչ է անվանել:
Շվեդիան պնդում է, որ միայն մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Սիրիային եւ հարակից շրջաններում գտնվող փախստականներին։ Լինդեն ասել է, որ դա «բնականաբար կշարունակվի», սակայն Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան պայմանավորվել են չաջակցել Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում գտնվող զինյալ կազմակերպություններին որեւէ կերպ, որը սպառնում է Թուրքիայի անվտանգությանը, օրինակ՝ փողով կամ զենքով:
«Բայց մենք այսօր էլ դա չենք անում»,- ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, գործարքը բուռն քննադատության է արժանացել Շվեդիայում: Մտահոգությունները կապված են Շվեդիայում եւ Ֆինլանդիայում բնակվող քուրդ դիսիդենտների հետ եւ նրա, որ Էրդողանի հետ գործարքը կհեշտացնի Թուրքիայի հերթական ներխուժումը հյուսիսային Սիրիա՝ քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» վերահսկողության տակ գտնվող քաղաքները կրկին գրավելու համար:
«Մենք նախապես զգուշացրել էինք Շվեդիայի արտաքին քաղաքականությունը բռնապետ Էրդողանին փոխանցելու վտանգի մասին»,- Twitter-ում գրել է Ձախ կուսակցության առաջնորդ Նուշի Դադգոստարը։ «Արդյո՞ք պատրաստվում ենք զինել Թուրքիային Սիրիայի դեմ հարձակողական պատերազմում։ Ո՞ր դիսիդենտներն են արտահանձնվելու»:

Швеция и Финляндия стали на шаг ближе к вступлению в военный альянс НАТО после того, как Турция отказалась от своих возражений, но, возможно, еще есть препятствия, которые необходимо преодолеть, поскольку некоторые критики говорят, что сделка дает Анкаре право вето во внешней политике, пишет Reuters.
Три страны достигли прорывного соглашения после более чем четырехчасовых переговоров в кулуарах саммита НАТО в Мадриде во вторник.
Хотя Швеция и Финляндия получат статус «приглашенных» на саммите в Мадриде, их заявки должны быть одобрены всеми 30 нынешними членами НАТО, и этот процесс еще может застопориться.
«У Швеции могут снова возникнуть проблемы с Турцией», — написала шведская газета SvD. «Потому что, если Турция будет недовольна тем, как Швеция выполняет свою часть соглашения, турецкий парламент может снова остановить Швецию».
Выступая по шведскому радио, министр иностранных дел Швеции Анн Линде заявила, что эти опасения преувеличены. «Я думаю, что мы так много работали над этим, что нам не нужно сильно беспокоиться о том, что будут новые проблемы», — сказала она.
Аминэ Какабаве, независимый шведский депутат и бывший курдский борец, на которого социал-демократическое правительство неоднократно полагалось при закрытых парламентских выборах, сказала, что это был «черный день для шведской внешней политики».
«Это также оказывает сильное давление на людей, которые искали убежища в этой стране, но теперь больше не чувствуют себя в безопасности, потому что Швеция продает их основные права», — сказала она.
По ее словам, Линде должна предстать перед комитетом по международным отношениям, чтобы объяснить сделку, и пригрозила объявить вотум недоверия. Однако такой шаг вряд ли увенчается успехом, поскольку большинство законодателей поддерживают членство в НАТО, и в сентябре им предстоят выборы.
Швеция и Финляндия также упростят правила экспорта оружия и будут тесно сотрудничать с Турцией по запросам об экстрадиции подозреваемых, разыскиваемых Анкарой.
Сопредседатель шведской оппозиционной Партии зеленых Марта Стеневи заявила, что изменения в правилах экспорта оружия и экстрадиции вызывают беспокойство.
Швеция настаивает на том, что оказывает гуманитарную помощь только Сирии и беженцам в прилегающих районах. Линде сказал, что это «естественно продолжится», но Швеция и Финляндия договорились не поддерживать боевые организации на северо-востоке Сирии каким-либо образом, который угрожает безопасности Турции, например, деньгами или оружием.
«Но и сегодня мы этого не делаем», — сказала она.
Тем не менее, сделка подверглась резкой критике в Швеции.
Беспокойство было сосредоточено на курдских диссидентах, которые живут в Швеции и Финляндии, и на том, что сделка с облегчит Эрдогану начало нового вторжения в северную Сирию, чтобы отбить города, удерживаемые возглавляемыми курдами Сирийскими демократическими силами.
«Мы заранее предупреждали об опасностях передачи шведской внешней политики в руки деспота Эрдогана», — написал в Twitter лидер Левой партии Нуши Дадгостар. «Собираемся ли мы вооружать Турцию в ее наступательной войне против Сирии? Какие диссиденты будут экстрадированы?»