Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, եւ այն կետը, որը վերաբերում է ճանապարհների ապաշրջափակմանը, հասարակության 1-2 %-ն է կարդացել, շատերը նույնիսկ ուշադրություն չեն էլ դարձրել: Այս մասին Ֆրանսիայի հրապարակին հարակից Սարյանի անվան պուրակում այսօր՝ հունիսի 29-ին,  քննարկմանն ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը
«Այսպես կոչված այլընտրանքային ճանապարհը համաձայնեցվել, կառուցվել է խիստ գաղտնիության պայմաններում: Այն կետում, որում սահմանված է այլընտրանքային ճանապարհ, սահմանված չէ, որ հայկական կողմը կամ ռուսական զորքերը, որոնք ապահովում են միջանցքի ապահովությունը, պետք է դուրս գան Բերձորից եւ գնան Ադրբեջանի կողմից սահմանված գծում տեղակայվելու:  Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում նշվում է, որ կողմերի համաձայությամբ պետք է հաստատվի նախագիծ, մինչեւ երեք տարվա ժամկետով ստեղծվի այլընտրական ճանապարհ, եւ մնացած գործողությունները ըստ դրա իրականացվեն: Ոչ մի տեղ գրված չէ, որ Ադրբեջանի կամքով պետք է նախագծվի, պետք է կառուցվի ճանապարհ, որը ենթադրում է շրջանցել Բերձոր, Աղավնո եւ Սուս գյուղերը: Հայաստանի իշխանությունների կամքից եւ որոշումից էր կախված, թե այդ նախագիծը ինչպես կհաստատվի եւ դրա արդյունքով Բերձոր քաղաքը եւ հարակից գյուղերը չեն հայտնվի ադրբեջանական զորքերի վերահսկողության տակ»,- ասաց Աբրահամյանը:
Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ շատ հաճախ հղում է արվում նոյեմբերի 9-ի այն դրույթներին, որոնք միայն Հայաստանի պարտավորությունների մասին են, սակայն լռում են Ադրբեջանի պարտականությունների մասին;
«Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում կան տեղեր, որտեղ Հայաստանը կարող է իր շահը առաջ տանել: Բայց այս իշխանությունների դեպքում խոսել հայկական շահի մասին՝ ավելորդ է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:

Документ от 9 ноября и пункт о разблокировании дорог прочитали 1-2% населения, многие даже не обратили внимания. Об этом сегодня, 29 июня, во время дискуссии в парке Сарьяна заявил член фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Так называемая альтернативная дорога согласована и построена в условиях строгой секретности. Пункт об альтернативном маршруте, не предусматривает, чтобы армянская сторона или российские войска, обеспечивающие безопасность коридора,  покинули Бердзор и расположились  на линии, определенной Азербайджаном. В документе от 9 ноября указано, что по соглашению сторон должен быть утвержден проект, в течение трех лет должна быть создана альтернативная дорога, а остальные действия будут проведены соответствующим образом. Нигде не написано, что по воле Азербайджана должна быть спроектирована дорога, которая должна быть построена в обход сел Бердзор, Агавно и Сус. От воли и решения властей Армении зависело, как будет утвержден проект, и чтобы  Бердзор и окрестные села не попали  под контроль азербайджанских войск», - сказал Абрамян.
По словам Тиграна Абрамяна, часто ссылаются на положения от 9 ноября, которые касаются только обязательств Армении, но умалчивают об обязанностях Азербайджана.  «В документе от 9 ноября есть места, где Армения может продвигать свои интересы. Но в случае с этими властями об армянских  интересах говорить не приходится», - сказал  Абрамян.