Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը լրացուցիչ 1 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ (12 մլրդ դոլար) կհատկացնի Ուկրաինային ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար, տեղեկացրել է վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի գրասենյակը։
«Բրիտանական զենքը, տեխնիկան եւ պատրաստությունը կձեւափոխեն Ուկրաինայի պաշտպանությունը»,- գրասենյակի փաստաթղթում մեջբերվել են Ջոնսոնի խոսքերը։ Վարչապետը նաեւ խոստացել է «լիովին աջակցել ուկրաինացի ժողովրդին», որպեսզի երաշխավորի, որ Ռուսաստանը «կպարտվի Ուկրաինայում»։
Օգնության նոր փաթեթում կլինեն ՀՕՊ համալիրներ, անօդաչու թռչող սարքեր եւ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի նորագույն սարքավորումներ։ Փաստաթղթում նշվել է, որ բրիտանական նախաձեռնությունը ոչ միայն կօգնի Կիեւին, այլեւ «կաջակցի Միացյալ Թագավորության բարգավաճող պաշտպանական ճյուղին»։
Բրիտանական ընկերությունը կստանա Կիեւի համար 100 մլն ֆունտ (120 մլն դոլար) արժողությամբ անօդաչուների պատվեր։
Ուկրաինային բրիտանական ռազմական օգնության ընդհանուր ծավալը ներկա պահին հասել է 2,3 մլրդ ֆունտի (2,8 մլրդ դոլար)։
Պենտագոնի խորհրդականներն ահազանգում են, որ ՌԴ-ն մի քանի ամսվա ընթացքում կարող է գրավել Խարկովը
Միևնույն ժամանակ, ռուսական հարձակողական գործողությունները հետ մղելու՝ ուկրաինական ուժերի կարողությունը նյութական ռեսուրսների սղության պատճառով կտրուկ նվազել է...
Սի Ծինփինը ուկրաինական հակամարտության կարգավորման չորս սկզբունք է առաջադրել
Սի Ծինփինն ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է կանխել հակամարտության սրումը կամ վերահսկողությունից դուրս գալը
Ավելի էժան է Patriot տալ. Բորելը գնահատել է, թե ինչ անել վնասված Տրիպիլյա ՋԷԿ-ի հետ
Նախքան Ուկրաինայի վերականգնման մասին խոսելը, մենք պետք է խուսափենք դրա կործանումից...
Զելենսկի. Ուկրաինան չի կարողանա հաղթել պատերազմում առանց ԱՄՆ-ի լրացուցիչ օգնության
Նախագահը նշել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը շատ դժվար ժամանակներ են ապրում, քանի որ նրանք պետք է կռվեն Ռուսաստանի հսկայական բանակի դեմ

The UK government will allocate an additional 1 billion pounds ($1.2 billion) for military assistance to Ukraine, according to the office of British Prime Minister Boris Johnson.
British weapons, equipment and training are transforming the defense of Ukraine, Johnson was quoted as saying in the office document. The prime minister also pledged to completely support the Ukrainian people to ensure that Russia will be defeated in Ukraine.
The new assistance package will include integrated air defense systems, unmanned aerial vehicles and innovative electronic warfare equipment. The document says that the British initiative will not only help Kyiv, but also support the thriving defense industry of the United Kingdom.
Thus, the British company will receive an order for the production of drones for Kyiv in the amount of 100 million pounds ($120 million).
The total amount of British military assistance to Ukraine has now reached 2.3 billion pounds ($2.8 billion).