Չինացի գիտնականները հնագիտական ​​հետազոտություն են անցկացրել երկրի հարավ-արեւմուտքում եւ մի քանի քարե ցուցանակ են հայտնաբերել՝ գրություններով, որոնք պահպանվել են Ցին դինաստիայի ժամանակներից (մ.թ. 1644-1911 թթ.): Գտածոի մասին հայտնում է «Սինհուա» լրատվական գործակալությունը։
Հնագետները Ցին դինաստիայի ութ քարե ցուցանակները հայտնաբերել են Չենդու Ուհոու տաճարում: Խոսքը հնագույն տաճարի մասին է Սիչուան նահանգում, որը կառուցվել է մոտ 1800 տարի առաջ։ Սրբավայրը ստեղծվել է երեք թագավորությունների ժամանակաշրջանում (220-280 թթ.) Շու պետության հիմնադիր Լյու Բեյի հիշատակին: Բացի այդ, սրբավայրը նվիրված է սպարապետ Չժուգե Լյանեի հիշատակին։
Տաճարում վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվել, որոնց ընթացքում գրերով ցուցանակներ են հայտնաբերվել։ Գտածոյի վայր անմիջապես հնագետներ են ժամանել եւ կարողացել են ապահով կերպով դուրս բերել արտեֆակտները: Ընդհանուր առմամբ, գիտնականները 15 քարի բեկոր են հայտնաբերել, որոնցից հաջողվել է ութ աղյուսակ կազմել։
Չենդուի Ուհոու տաճարի թանգարանի փոխտնօրեն Մա Պինգի խոսքով՝ ցուցանակներից ամենահինը ստեղծվել է երեքուկես դար առաջ։ Ամենաուշ աղյուսակը ստեղծվել էր երկու դար առաջ: Արտեֆակտները կվերականգնվեն եւ կպահպանվեն հատուկ ձեւով, իսկ հետո նախատեսվում է դրանք ցուցադրել տաճարին կից թանգարանում։

Китайские ученые провели археологическое исследование на юго-западе страны и нашли несколько каменных табличек с надписями, которые сохранились со времен правления династии Цин (1644-1911 годы н.э.). Об открытии сообщает информагентство «Синьхуа».
Археологи обнаружили восемь каменных табличек периода династии Цин в святилище Чэнду Ухоу. Речь идет о древнем храме в провинции Сычуань, построенном примерно 1800 лет назад. Святилище было создано, чтобы почтить память Лю Бэя — основателя государства Шу во время Троецарствия (220-280 годы н.э.). Кроме того, святилище посвящено памяти полководца Чжугэ Ляне.
В храме проводились ремонтные работы, в ходе которых и обнаружились таблички с письменами. На место сразу же прибыли археологи, которые смогли безопасно извлечь артефакты. В общей сложности ученые нашли 15 каменных фрагментов, из которых удалось составить восемь табличек.
Как отметил Ма Пин, замдиректора музея храма Ухоу в Чэнду, древнейшие из табличек были произведены три с половиной века назад. Самым поздним табличкам два столетия. Артефакты будут восстановлены и законсервированы особым образом, а затем их планируется выставить в музее при храме.