ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գ. Ջհանգիրյանի նկատմամբ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը մերժվել է: Այս մասին հայտնում է Բարձրագույն դատական խորհուրդի մամուլի ծառայությունը։
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գ. Ջհանգիրյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը քննարկելու կապակցությամբ ԲԴԽ անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանի, Դավիթ Խաչատուրյանի, Մեսրոպ Մակյանի, Անի Մխիթարյանի և Սերգեյ Չիչոյանի անդամակցությամբ ձևավորված հանձնախումբն այսօր՝ հունիսի 30-ին, որոշել է մերժել կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը:
Հանձնաժողովը գտել է, որ մոնտաժված ձայնագրության հիման վրա անհնար է սկսել դատավորի կամ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի նկատմամբ կարգապահական վարույթի հարուցում։
Հանձնաժողովը արձանագրել է նաև, որ բաց է թողնված կարգապահական վարույթի հարուցման Օրենքով նախատեսված մեկ տարվա ժամկետը, քանի որ Ռ. Վարդազարյանը 2021թ. փետրվարի 20-ին կատարված ձայնագրությունը հրապարակել է միայն 2022թ. հունիսի 20-ին՝ ենթադրյալ խախտումը կատարելուց մեկ տարի 4 ամիս անց։

В возбуждении производства по привлечению и.о. председателя Высшего судебного совета Армении Гагика Джангиряна к дисциплинарной ответственности отказано.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ВСС РА, сформированная для обсуждения комиссия с участием членов ВСС Григора Бекмезяна, Давида Хачатуряна, Месропа Макяна, Ани Мхитарян и Сергея Чичояна 30 июня решила отказать в возбуждении производства о привлечении к дисциплинарной ответственности Гагика Джангиряна.
В решении комиссии отмечается, что возбуждение производства по привлечению к дисциплинарной ответственности судьи или члена Высшего судебного совета на основании смонтированной видеозаписи невозможно.
Комиссия также констатировала, что упущен предусмотренный законом срок в один год для возбуждения дисциплинарного производства, поскольку Рубен Вардазарян обнародовал запись, которая была сделана 20 февраля 2021 года, только 20 июня 2022 года, через год и 4 месяца после предполагаемого нарушения.