Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Սիրիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին՝ ինքնահռչակ ԼԺՀ-ի եւ ԴԺՀ-ի անկախության ճանաչման պատճառով։
Կիեւը «խստորեն դատապարտում է Դոնբասի՝ Ռուսաստանի կողմից օկուպացված հատվածի այսպես կոչված «անկախությունը» ճանաչելու Սիրիայի Արաբական Հանրապետության որոշումը»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Մեր դիրքորոշումը հստակ է. մենք հնարավորինս կոշտ ենք արձագանքում Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը խաթարելու ցանկացած փորձի եւ պաշտպանում ենք ազգային շահերը բոլոր հնարավոր միջոցներով, այդ թվում՝ դիվանագիտական ճակատում», - ասել է արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան։

The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine announced the severance of diplomatic relations with Syria due to the recognition of the independence of the self-proclaimed Luhask and Donetsk republics.
"Kyiv strongly condemns the decision of the Syrian Arab Republic to recognize the so-called 'independence' of the Russian-occupied part of Donbass,” the Foreign Ministry said in a statement.
"Our position is clear - we react as harshly as possible to any attempts to undermine the sovereignty and territorial integrity of Ukraine and protect national interests by all available means, including on the diplomatic front," said Foreign Minister Dmytro Kuleba.